Vegani vrací úder: Pojídači kořínků prosí europoslance, aby mohli jídlo nadále pojmenovávat po masových pokrmech – G.cz
Vyhledávání

Vegani vrací úder: Pojídači kořínků prosí europoslance, aby mohli jídlo nadále pojmenovávat po masových pokrmech

Zdroj: Facebook

Zemědělská komise Evropského parlamentu si pěkně zavařila, když se rozhodla zpřísnit názvy bezmasých výrobků v rámci EU. Vegany a vegetariány tento nápad totiž naštval takovým způsobem, že se rozhodli, pozór... napsat rozezlený dopis europoslancům, ve kterém prosí, aby nezrušili kukuřízky, sejky (sojové steaky), vegeburgery a další hybridní pochutiny, které si od masa vypůjčili pouze název.

Martin Miko
Martin Miko 1.8.2019, 14:53

Vegani chtějí své názvy

Běžný všežravý člověk by si řekl, že o nic nejde a pod vousy by se zasmál, ale pravda je jinde. Veganů a vegetariánů v rámci celé EU se nesmírně dotkl nápad zpřísnit názvy vegetariánských a veganských jídel, které vykrádají názvy masovým pokrmům jako jsou párky, burgery nebo stejky. Nedávno jsme psali, že tímto krokem si EU dělá na světě dalšího nepřítele, protože se lidským býložravcům rozhodně líbit nebude, když budou svůj bezmasý burger nazývat sojovým kotoučem nebo svůj kuřízek jen kukuřičnou placičkou. A měli jsme pravdu!

Tento svazující krok, který se některým zdá jako klamání zákazníka, má totiž dohru v podobě otevřeného dopisu europoslancům, který podepsalo deset neziskovek se zaměřením převážně na rostlinou stravu a zdravý životní styl. V dopise například stojí, že tento administraviní krok povede k matení spotřebitelů, a proto by europoslanci neměli zakazovat původní názvy výrobků. Podle nich jsou totiž termíny jako vege burger nebo tofu steak mnoho let zajeté a změna nebude k prospěchu vůbec nikomu.

Nezapomínejme na to, že doposud bylo vše řádně označeno a každý střízlivý jedinec na první pohled poznal, jestli se jedná o rostliný, nebo masový výrobek. Veganské a vegetariánské napodobeniny našich oblíbených jídel mají navíc v supermarketech speciální sekci, takže lidé, kteří tuto stravu vyhledávají, moc dobře vědí, kam sáhnout. My si naopak myslíme, že výrobci této rostlinné stravy budou mít spoustu prostoru pro kreativitu a nebudou chtít prodávat sojové kotouče. Proto vznikne mnoho vtipných a trefných označení. Ze sojového burgeru nemusí být nutně kotouč, ale třeba to může být puk, placka, sojger atd. Fantazií se meze nekladou.

Nezapomínejme, že tento návrh ještě nebyl schválen v rámci celé EU, nicméně například ve Francii už podobná novela zákona funguje od loňského roku. To v praxi znamená, že když rostlinou tyčinku v rostliném střívku nazvete párek, dostanete pokutu ve výši až 300 tisíc korun.

A zde je bizarní příběh české rodinky, která vyrazila k moři do Polska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu