fb pixel Vánoční tradice ve světě: V Itálii pálí čarodějnice, v Dominikánské republice tančí merengue – G.cz
Vyhledávání

Vánoční tradice ve světě: V Itálii pálí čarodějnice, v Dominikánské republice tančí merengue

Zdroj: needypix.com

Jiný kraj, jiný mrav. To samozřejmě platí i o Vánocích, které se slaví všude po světě. Jenže každá ze zemí má své specifické zvyky, kterým pravděpodobně neporozumíte. Na druhou stranu nesmíte zapomínat, že nám dárky nosí mimino, jež nebylo zplozeno pohlavním stykem. Jak to tedy mají jinde ve světě?

Martin Miko
Martin Miko 19.12.2020, 08:50

Jiný kraj, jiný vánoční mrav

Vánoce jsou primárně svátky klidu a míru, během kterých by se měla sejít celá rodina nebo blízcí přátelé u jednoho stolu a prožívat chvíle pohody. Na celém světě lidé vyznávají podobné hodnoty jako my, ale na druhou stranu se řídí úplně jinými tradicemi a zvyky, o čemž vás přesvědčí následující článek.

Například ve Velké Británii se Vánoce slaví 25. prosince a děti házejí dopisy s vánočními přáními do krbu, aby mohly vzlétnout a dostat se až na severní pól, kde si je přečte Otec Vánoc, což je britská obdoba Santy Clause. Když je Štědrý den, tak se upeče krocan plněný nádivkou z kaštanů, který se podává se zeleninou a omáčkou. Samozřejmostí je i vánoční švestkový puding s brandy nebo kandované ovoce. Tradičním zvykem je, že by puding měla pomáhat připravovat celá rodina dohromady. To vše proto, aby mohl každý člen rodiny pošeptat své vánoční přání v době, kdy bude míchat vařečkou. Po večeři se chodívalo k televizi, kde celá Británie netrpělivě čekala na slavnostní vánoční projev královny Alžběty II.

Naproti tomu ve Francii se slaví Vánoce naprosto odlišně. Děti tu čekají na dárky od Pére Noela, což je starý vousatý pán, který je podobný Santovi. Na rozdíl od něj však nedává dárky pod stromeček, ale schovává je všude po bytě. Co se týče vánočního stromku, tak Francouzi si potrpí na jedle. K večeři si pak dají krůtu s lanýžovou nebo kaštanovou omáčkou, ale problém nejsou ani žabí stehýnka, husí játra, dobrý sýr a hlavně kvalitní víno.

V Řecku se Vánoce slaví také po svém. Tam totiž ještě donedávna neřešili vánoční stromek a v podstatě dodnes ho nemá doma každý. Ježíška ani Santa Clause také neznají, protože jim zde dárky nosí svatý Mikuláš, který je dětem schovává do postele. V každé části Řecka to však probíhá jinak, takže zatímco někde se lidé obdarovávají 25. prosince, tak jinde až na Nový rok.

Dominikánská republika se může pyšnit opravdu výjimečnými Vánocemi. Jedná se zde totiž o svátky, na které se místní lidé připravují dlouhé týdny a těší se na ně snad úplně všichni. Všude uslyšíte koledy ve stylu merengue, každý tančí, muži i ženy popíjejí rum a nebe je plné ohňostrojů. Dárky zde nadělují andělé, a to během celého prosince. Navíc je zde zvykem, že v prosinci lidé dostanou třináctý plat. Vrcholem Vánoc je pak Štědrý den, kdy se večer všichni sejdou a společně jedí vepřovou pečeni, která je naložená v salse z pomerančů, a další pokrmy.

Naproti tomu v Dánsku rozdávají dárky skřítci Nisserové, kteří jsou hlavní součástí tamních vánočních ozdob. Celé Vánoce se nesou v tradičních dánských barvách, což je bílá a červená (podobně jako barvy Coca-Coly). Nicméně v Dánsku se o Vánocích nezapomíná ani na zesnulé. Zatímco my chodíme na hřbitov zapálit svíčku hlavně během Dušiček, tak Dánové tam chodí na Štědrý den. Dalším jejich zvykem je, že si mezi sebou nadělují nějaký vtipný dárek, který má za cíl udělat si z blízkých legraci a poukázat na jejich vady. Tlustí lidé dostanou třeba prázdný pytlík od bonbonů nebo špejli od jitrnice a ti, kteří páchnou potem, tak například deodorant. Večer se jí husa, kachna nebo například opepřená treska s ředkvičkou. Mezi speciální vánoční skandinávský dezert řadíme rýžový nákyp se zapečenou mandlí. Kdo ji v jídle nalezne, tak má nárok na bonusový dárek.

V Itálii jsou hlavním symbolem Vánoc jesličky a ozdobená jedle. Dárky děti i dospělí rozbalují v noci z 24. prosince na 25. prosince, anebo ráno. Pro některé Italy je však mnohem zásadnější datum 6. ledna, kdy se do domu spustí komínem čarodějnice Befana, která všem nadělí dárky. Její loutková podoba se následně v rámci Vánoc podpálí. To skoro znamená, že Italové slaví Vánoce a pálení čarodějnic v jednom. K jejich svátečním pokrmům patří panettone, což je něco jako vánoční štola s rozinkami a kandovaným ovocem, ale má tvar bábovky. Co se týče jejich hlavních jídel, tak se liší na základě daného regionu. Zatímco někde večeří jídlo o několika chodech, tak jinde si potrpí hlavně na jednom, a to na jehněčím mase s bramborami.

Jak vás zaujalo slavení vánočních svátků po světě? My bychom samozřejmě rádi otestovali všechno, jenže pak bychom se rádi vrátili zpět do Česka a dali si bramborový salát s kaprem nebo řízkem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články