fb pixel Sněmovna schválila rozpočet na příští rok: podle poslance Feriho se vláda chová jako opilý milionář – G.cz
Vyhledávání

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok: podle poslance Feriho se vláda chová jako opilý milionář

Poslanecká sněmovna schválila včera hlasy vládní koalice a komunistů státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard. Zatímco hnutí ANO spolu se socialisty a komunisty si nový rozpočet pochvalují, opozice má na to radikálně jiný názor – ještě zajímavější je, že samotnému Andreji Babišovi se schodkové rozpočty dříve také dvakrát nezamlouvaly.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 20.12.2018, 11:14

Babiš nesnášel schodky, teď mu nevadí

Rozpočet schválila dolní sněmovna hlasy 108 poslanců vládní koalice a komunistické strany, která koaliční vládu podporuje. Sněmovna přidala na návrh komunistické poslankyně Hany Aulické Jírovcové dalších 200 milionů na sociální služby a její stranický kolega Zdeněk Ondráček, známý svou účastí při potlačování demonstrací během Palachova týdne v lednu 1989, prosadil vynaložení dalších 100 milionů pro hasiče a policisty. Návrhy opozice byly zamítnuty. Ministryně finanční Alena Schillerová za hnutí ANO si rozpočet pochvaluje – dle jejího názoru je pryč doba, kdy mělo Česko špatné rozpočty. Schválený rozpočet má o 10 miliard menší schodek než ten letošní.

Andrej Babiš je podle svého facebookové profilu s rozpočtem více než spokojený a to i přesto, že před svým příchodem do politiky schodkové rozpočty těžce kritizoval. V roce 2011 na adresu schodků ve státním rozpočtu prohlásil: „Deficit je ztráta. Kdyby mi někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyhodím.“ O dva roky později svou kritiku ještě vystupňoval: „Copak je normální, že tenhle stát rok co rok deklaruje, že bude hospodařit se ztrátou 100, 105 miliard a ještě se tváří, jaký je to úspěch? Kdyby to tak šlo dál, můžeme vyhlásit bankrot!"

Ferimu vadí málo investic, Okamurovi pijavice

Opozice rozpočet kritizuje ze všech stran – poslanec TOP 09 Dominik Feri pro G.cz řekl: Jako opoziční poslanci jsme v nezáviděníhodné pozici, protože se musíme dívat na to, jak vláda rozhazuje jak opilý milionář. Ty peníze se měly investovat, ale ne projíst. Je to smutný pohled a při ekonomické krizi se nám rozdavačný přístup vlády vrátí. Jeho spolustraník a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek šel ještě dál a otevřeně prohlásil, že schválený rozpočet by byl dobrý jen kdyby byl příští rok konec světa. Podle Zbyňka Stanjury z ODS by nebylo tak složité sestavit vyrovnaný či dokonce přebytkový rozpočet.

K rozpočtu se vyjádřil i Tomio Okamura se svým hnutím, protože dle jeho slov rozpočet přidává „pijavicím“, tedy neziskovým organizacím. Rozpočet nepodpoří ani Starostové a nezávislí, jelikož podle poslance Jana Farského rozdává Andrej Babiš svým voličům skrze státní rozpočet úplatky. S rozpočtem nebyli spokojení ani lidovci ani piráti – poslanec pirátské strany Mikuláš Ferjenčík vyčetl vládě zanedbání investic do vzdělávání a infrastruktury.

Nejzajímavější vyjádření ale přišlo od místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která navrhla zkrátit rozpočet prezidentské kanceláře o 450 000 korun. Proč? Tolik podle ní bude stát plánovaná návštěva Miloše Zemana v komunistické Číně.

A tady si přečtěte o potenciální hrozbě jménem Huawei: zbaví se čeští úředníci nebezpečných mobilních telefonů?

Podobné články

Doporučujeme

Další články