Vánoční deprese je zpět
Vánoční deprese plynou z představě o dokonale strávených svátcích se spoustou dárků, štědrou nadílkou, spokojenou rodinou a pohodou, která bude trvat až do dalšího roku. Ve skutečnosti se však jedná pro mnoho lidí o velmi stresové období, které zahrnuje připomenutí zesnulých příbuzných, rozpadajících se vztahů, zimními depresemi a nově i sklíčenost v souvislosti s ekonomickou krizí a koronavirem covid-19.
I když máme vánoční svátky idealizované jako období, během kterého bychom měli zapomínat na starosti a řešit pouze ty pozitivní věci, tak ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Lidé si často myslí, že stráví Vánoce u vánočních pohádek se spoustou jídla na stole, ale pak si uvědomí, že musí řešit vánoční úklid, nákupy dárků, přípravu jídla, stresování se s tchýní, hádkám kvůli malichernostem a dalším věci, které se v těchto dobách objeví. V letošním roce se navíc sejdou lidé, kteří na tom nebudou psychicky zrovna nejlépe, protože možná kvůli koronaviru přišli o práci nebo dokonce o podnikání v souvislosti s restriktivními opatřeními, takže je možné, že si ani nebudou moct dovolit. Navíc s rokem 2021 to vzhledem k potenciální třetí vlně vypadá tak, že budeme doma minimálně do jara. Jako bonus nás v médiích straší, že ani případná vakcína všechny naše problémy nevyřeší.
Není divu, že se vánoční svátky každoročně odehrávají ve znamení sebevražd a letos tomu s vysokou pravděpodobností nebude jinak. Každoročně v tomto období policisté i záchranáři ve všech krajích řeší na konci roku nejvíce pokusů o sebevraždu. Většinou se jedná o muže, kterých je 80 %. Tyto osoby jsou popisovány jako osamělí a nekomunikativní lidé, kteří právě o Vánocích prožívají ty nejhorší chvíle z celého roku. Policisté a hasiči nejčastěji řeší osoby vyššího věku a nejčastěji je to právě na Štědrý den a na Nový rok. Bilancují nad svými neúspěchy a mnohdy se odhodlají i k tomu nejhoršímu. Podle některých statistik v tomto období stoupá až o čtvrtinu počet lidí, kteří se obrací na psychology a psychiatry.
Příčinou zvýšeného počtu sebevražd může být i například i zima a nedostatek slunce i málo spánku. Rovněž se hovoří i o přemíře cukru v krvi, který může negativně působit na vystresovaný organismus člověka. V souvislosti s tím může mít vliv i vánoční přejídání, což může způsobovat rovněž zatížení organismu v podobě zácpy, průjmu nebo pálení žáhy. A pak je tu samozřejmě alkohol, kterého si během vánočních svátků dopřáváme víc než jindy. Všechny tyto faktory mohou depresivně působit zhruba na 5 až 10 % naší populace, což znamená, že se podzimní a zimní deprese mohou každoročně týkat méně či více až jednoho milionu Čechů.
I z těchto důvodů se tedy doporučuje jezdit na hory, kde se vám občas poštěstí narazit na blahodárné slunce. Dále byste se měli v dobách vánoční hojnosti pravidelně hýbat a snažit se nezdravá a těžká jídla střídat s ovocem, zeleninou a lehkými a vyváženými jídly. Pokud ani toto nepomůže, odborníci doporučují se obrátit na vašeho lékaře nebo specialistu, který si s vámi už bude vědět rady.
Hezké Vánoce všem lidem dobré duše.