fb pixel V teplickém divadle slzeli všichni od primátora až po úřednici z magistrátu: Na posledním rozloučení s Jaroslavem Kuberou hráli Beatles – G.cz
Vyhledávání

V teplickém divadle slzeli všichni od primátora až po úřednici z magistrátu: Na posledním rozloučení s Jaroslavem Kuberou hráli Beatles

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Předseda Senátu a dlouholetý politik Jaroslav Kubera zesnul před dvěma týdny, dnes mu jeho domácí Teplice vystrojily pohřeb. Rozloučit se přišla rodina, davy místních, ale i početná skupina politiků a jeho dlouholetých spolupracovníků. Dorazil rovněž prezident Zeman.

Jan Studnička
Jan Studnička 3.2.2020, 16:24

Teplice se loučí se svým lídrem

Krušnohorské divadlo v Teplicích bylo z bezpečnostních důvodů zajištěno policí už od brzkých ranních hodin, především proto, že se svým dlouholetým přítelem se chtěl přijít rozloučit i prezident Miloš Zeman. Davy truchlících tepličanů tak postávaly okolo divadla také od rána.

V deset hodin se přišla s Kuberou rozloučit jeho rodina, v půl jedenácté pak kolegové ze Senátu a ze strany, Jaroslav Kubera byl členem ODS skoro tři dekády. Jako jeden z prvních to byl předseda ODS Petr Fiala. “Viděli jsme se naposledy dva dny před jeho odchodem na kongresu. Mluvili jsme o sobě ve svých projevech,” vzpomíná.

Marek Benda například neopomněl pietní cigaretu. “Byl to obrovský ochránce svobody. Ve spoustě věcí, kde jsme si toho nevšimli, dokázal říct, že tady nám zase sahají do soukromí. Bude chybět,” řekl pro server eXtra.cz.

V jedenáct se brány Krušnohorského divadla otevřely pro veřejnost a se svým mimojiné i bývalým starostou se mohl rozloučit kdo chtěl. Zástupci nejrůznějších městských organizací, menšin a skupin přišli vzdát svůj hold. Kubera byl ostatně znám tím, že znal své město skrz na skrz a byl v Teplicích velmi oblíben.

Po jeho smrti kupříkladu znovu vyplynula na povrch historka, jak nechal jako první v České republice otevřít legální stěnu pro místní teplické sprejery.

Pocta z nejvyšších míst

V poledne přišel uctít památku zesnulého i premiér Andrej Babiš. Kráčel právě do sirény, která se z první středy v měsíci přesunula právě na pondělní poledne. “Budu na něj vzpomínat jako na veselého příjemného člověka, který měl vždycky dobrou náladu. Naposledy jsme se viděli na nějaké oficiální akci, ale už si nevzpomenu na které,” řekl potom médiím.

Prezident Zeman sice nechal do Teplic poslat s předstihem věnec a v jednu hodinu se přijel rozloučit se svým starým přítelem osobně. Přestože Zeman s Kuberou oba stáli na opačné straně politického spektra, rozuměli si. Po Kuberově smrti přes svého mluvčího vzkázal: “Jaroslava Kuberu jsme měl rád. Považoval jsem ho za přítele, ačkoli jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji.”

S Jaroslavem Kuberou se přišly rozloučit tisíce lidí a uvnitř sálu hrál playlist jeho oblíbených písní, který byl našlapaný řpedevším Kuberovými milovanými Beatles. Zazněla ale i píseň, kterou kdysi Kubera sám nazpíval.

Podobné články

Doporučujeme

Další články