fb pixel V Moravskoslezském kraji by chtěli, aby hospody evidovaly návštěvníky – G.cz
Vyhledávání

V Moravskoslezském kraji by chtěli, aby hospody evidovaly návštěvníky

Zdroj: YouTube.com - Moravskoslezský kraj

Dnes před polednem proběhla tisková konference bezpečnostní rady Moravskozlezského kraje, které se účastnil mimo jiné sám hejtman Ivo Vondrák z ANO a ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. A přinesli v podstatě relativně dobré zprávy… a několik bizarních.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.7.2020, 12:23

Poslední objednávky!

Necelou třetinu nově nakažených v republice tvoří právě obyvatelé Moravskoslezského kraje, ze dvou set čtyřiceti sedmi je to přesně třiasedmdesát, což je podle všeho stabilizovaná hodnota. Během tiskovky proběhl roztomilý moment, kdy hejtman tvrdil, že ve společnosti OKD se plošně otestovalo dva a půl tisíce lidí a zjistilo se, že je pozitivních pětapadesát procent… a až poté, co místnost zalapala po dechu, opravil se na pětapadesát případů.

Moravskoslezský kraj má v některých aspektech o něco přísnější pravidla, než jsou ve zbytku republiky. Některá se nasadila velice rychle a teď se teprve zjemňují jako například otevření podniků pouze do jedenácté večerní. Hejtman Vondrák sice prohlásil, že on sám se tedy po jedenácté v barech nevyskytuje, ale chtěl by dát pracujícím příležitost si vydechnout, takže posouvá večerku na půlnoc. Problémem je, že noční bary jsou pro koronavirus skoro tak super jako doly.

Bezpečnostní rada tedy jednala o tom, jestli by nešlo, aby se pozdní zákazníci registrovali přímo u provozovatele baru, šli snadno vypátrat a kontaktovat. Plán je ale pouze ve fázi příprav, je potřeba to přezkoumat optikou GDPR a podobně.

Všichni si vezměte příklad z Bruntálu

Jediným bezpečným okresem v Moravskoslezském kraji je teď Bruntál, kde za poslední čtyři týdny přibyl pouze jeden pozitivní případ. I tam se ale musí dodržovat zvýšená opatření, i když ne taková jako ve zbytku kraje. Pořád se musí nosit roušky do budov, pendleři jsou testováni a stejně jako jinde na Moravskoslezsku, při vstupu do zdravotnických a sociálních zařízení se dělají PCR testy. Novým hotspotem je naopak Opava, kde se například včera ukázal místní fotbalista jako pozitivní a teď se musí testovat celý lokální manšaft a desinfikovat stadion.

Hejtman vyzval všechny starosty, primátory, ředitele společností, ať udělají všechno, co je v jejich silách, aby se dodržovala nařízení. Tedy roušky, antibakteriální gely, dodržování rozestupů. Ředitelka dodala, že od té doby, co fungují v regionu zpřísněná opatření, klesl počet nakažených a snižuje se procento těch případů, u nichž se nedá vypátrat zdroj nákazy. Přes všechna opatření nicméně hejtman povoluje venkovní akce, o všem s nutností roušky a v návštěvním celorepublikovém limitu, tedy do tisíce osob.

Nařízení pro Moravskoslezský kraj jsou platná od zítřejšího rána.

Podobné články

Doporučujeme

Další články