fb pixel V Bělorusku se stále protestuje, ministerstvo obrany jedná s Ruskem – G.cz
Vyhledávání

V Bělorusku se stále protestuje, ministerstvo obrany jedná s Ruskem

Zdroj: BBC/Svobodná Evropa

V neděli vypršel Lukašenkovi čas, který mu opozice dala k tomu, aby odstoupil a po celé zemi řada podniků vyhlásila stávku. Protesty pokračují i dnes, ráno už se stihlo zatýkat a běloruské ministerstvo obrany jedná se zástupci Ruské federace.

Jan Studnička
Jan Studnička 27.10.2020, 11:46

Cesta za demokracií za 80 dní

Dnešek značí osmdesátý den protestů od chvíle, co se Bělorusko dozvědělo pravděpodobně zmanipulovaný výsledek voleb, který tamního diktátora Alexandra Lukašenka ustanovil prezidentem na další volební období. Ozbrojené složky Lukašenkova režimu, zvláště pak zásahové jednotky OMON, dělají pro potlačení demonstrací, co jen mohou.

Brutální zákroky proti demonstracím, surové bití, používání slzného plynu a vodních děl je v Bělorusku v podstatě na denním pořádku. OMONovci stihli za těch pár měsíců většinu významných členů opozice buď zatknout a držet ve vazbě, případně násilně deportovat ze země. Většina z nich v současnosti přebývá v Polsku.

Zhruba před měsícem pak Alexandr Lukašenko narychlo, bez diplomatů a větší slávy prošel inaugurací, aby dal národu najevo, že odstupovat nehodlá, to vyvolalo další vlnu masových protestů a další násilí ze strany režimu. Opozice pak vyhlásila Lukašenkovi ultimátům, podle kterého měl odstoupit do konce minulého týdne. Nestalo se tak.

S každou hodinou

V pondělí tedy opět velká města v Bělorusku opět zaplavili demonstranti a opozice vyzývala ke stávce. Řada menších podniků a firem se ke stávce přidala, kavárny a restaurace se zavíraly, některé společnosti prostě vyhlásily podnikové volno, aby nemuseli s režimem řešit, jestli jejich zaměstnanci stávkují nebo ne. Oficiální místa nicméně upozorňují, že strategické podniky a obzvláště ty státní jedou na plný výkon a žádná stávka se nekoná. Dnes ráno už ale nedošla na šichtu řada pracovníků ani ve státních podnicích.

Podle serveru tut.by se protestuje i dnes a ráno už stihl na demonstraci OMON zatknout jedenáct lékařů, což je… během smrtící pandemie vážně majstrštyk, takže byli všichni propuštěni, ale jsou vedení v evidenci podezřelých osob. Měli štěstí, protože osoby, které OMON považuje za velkou hrozbu, mohou být zatčeni i pro podezření z terorismu.

Mezitím úřady hlásí, že ministerstvo obrany jedná se zástupci Ruské federace o tom, jak posílit armádu, aby dokázala lépe chránit občany před “hrozbami, které ohrožují Bělorusko i Rusko”.

Podobné články

Doporučujeme

Další články