fb pixel „Úsměv v Německu neznamená flirtování!“ varuje manuál azylanty – G.cz
Vyhledávání

„Úsměv v Německu neznamená flirtování!“ varuje manuál azylanty

Oficiální návod má pomoci „běžencům, návštěvníkům i budoucím občanům Německa“ s orientací ve zdejších společenských zvyklostech. Doporučení netabuizují žádnou sféru života.

David Horák
David Horák 12.1.2016, 14:00

Návod, který nezná tabu, kromě jiného vysvětluje i to, že ani úsměv ve tváři cizí ženy neznamená ochotu flirtovat, „lidé se prostě snaží být přátelští“, uvádí dokument na pravou míru špatně chápaný projev. „Mladým mužům vysvětlujeme, jak se používá záchod. Také je učíme, že v Bavorsku se zdraví Servus nebo Pozdrav Pánbůh – což pak také na cestě do Lidlu dělají a ve vesnici je hned o něco lepší nálada,“ popsal německému deníku Bild 70letý bavorský inženýr, který vede běžencům vyhrazenou ubytovnu.

Po silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem mnozí dobrovolníci požadují závazný návod k použití Německa, z něhož by nově příchozí vyčetli, co se smí a co nikoli. Podobného úkolu se už loni na podzim zhostilo Spolkové středisko politických věd, jehož rozebraná brožura „Příchod“ právě vychází dotiskem v nákladu 50 000 kusů.

„Mluví se a telefonuje spíš potichu“

Běženci se v kapitole věnované soukromí dočtou, že toho si Němci cení, a mohou kvůli tomu působit i rezervovaně. „Je úplně běžné strávit vedle někoho i celé hodiny ve vlaku a za celou dobu si s ním vyměnit jen pozdravy“. Dál brožura uvádí, že „vedení hlasitého hovoru na veřejnosti (zvláště v autobusu nebo ve vlaku) ostatním může připadat jako nepředloženost. Mluví se nebo telefonuje spíš potichu, aby ostatní nebyli rušeni,“ konstatují autoři příručky. Ta se věnuje i choulostivějším tématům.

„V Německu nejsou veřejné projevy vzájemné náklonnosti u párů neobvyklé. Drží se za ruce, objímají se, líbají nebo se mazlí. Společnost to akceptuje a neměla by tomu být věnována pozornost.“ Manuál zmiňuje i sporé letní oblečení. „Je nezdvořilé takto oblečené lidi delší dobu pozorovat,“ upozorňuje. Zástupce jiných kultur brožura seznamuje také s tím, že ženy i muži mají v Německu stejná práva, nebo že si vzájemně třesou rukama. Podobně pokračuje o zapovězeném násilí a diskriminaci, což deník Bild glosuje poznámkou o tom, že by neškodil dotisk v mnohem větším nákladu.

Rozpačitá obrana vlastní kultury

Brožura vzbuzuje i nesouhlasné reakce. Vydavatel si uvědomuje, že výčtem vzorců chování de facto formuluje německou kulturu. Podobných pozitivních katalogů německých hodnot a zvyklostí se přitom tamní liberálové děsí. S ohledem na ně se autoři brožury dušují, že doporučení v ní předložená nemají vyznívat nafoukaně ani pyšně a dodávají, že běženci si podobné informace beztak sami žádají. Na pozadí excesů z Kolína nad Rýnem brožura mnoha lidem připadá až dojemně snaživá a kritizují ji jako známku absurdní defenzivy.
Spory kolem brožury podle deníku Die Welt ukazují ponejvíce to, jak složité je pro Evropany chránit si konkrétními kroky svůj svobodný způsob života.

A TADY si přečtěte o tom, jak policie selhala a nestíhá stíhat pachatele silvestrovských útoků, a o tom, že Němci chtějí chránit ženy samy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články