Policie selhala, nestíhá stíhat pachatele: Němci chtějí chránit ženy sami – G.cz
Vyhledávání

Policie selhala, nestíhá stíhat pachatele: Němci chtějí chránit ženy sami

Zdroj: DPA

Přepadání žen v Kolíně nad Rýnem a v dalších městech zvedlo Němce ze židlí. V Düsseldorfu už formují občanské hlídky s cílem chránit tamní ženy. „Musíme něco dělat,“ říká člen skupiny, která za dva dny získala 7000 členů.

David Horák
David Horák 8.1.2016, 09:50

Samozvané občanské hlídky budou v Düsseldorfu v reakci na sexuální delikty ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem chránit ženy v noci a při větších akcích. Lidé se organizují na facebookové stránce „Düsseldorf passt auf“ (Düsseldorf se má na pozoru).

Podle informací deníku Rheinische Post se tato iniciativa setkala s bouřlivou odezvou. Pouhý den po svém založení už skupina čítala více než 1000 členů a v průběhu dalších hodin jejich počet narostl ještě na sedminásobek.

První „službu“ občanské hlídky nastoupí v neděli

Policie, která během útoků na ženy v metropoli nad Rýnem zaváhala (protože prý nestíhala účinně reagovat na náhlou vlnu desítek oznámení o případech spojených se sexuálním obťěžováním), čelí silné kritice. Ministr vnitra Thomas de Maizière jí vytkl pasivitu s tím, že není možné, aby během takových událostí jen čekala na ohlášení od poškozených. Mezitím se už sešlo na 120 trestních oznámení pro sexuální obtěžování a krádeže.

Také v Düsseldorfu zaznamenala policie po Silvestru 11 podobných trestních oznámení. Organizátor skupiny svůj záměr ovšem vysvětluje dlouhodobější špatnou zkušeností. „Jelikož se podobné delikty v našem městě neustále opakují, musíme proti nim něco dělat.“

Ochránci chtějí utvořit menší skupinky a nenásilně, pouhou svojí přítomností zajistit bezpečnost ve městě. Policie tuto spontánně vzniklou konkurenci komentuje vlažnou a strohou poznámkou, že za bezpečnost zodpovídá ona. Není prý věcí občanů, aby cíleně vyhledávali pachatele trestných činů.

Ani týden po incidentu, při němž stovky čerstvých, převážně syrských žadatelů o azyl v okolí kolínského hlavního nádraží přepadaly a obtěžovaly ženy, zatím není nikdo obviněn a policie zadržuje pouze několik podezřelých.

A tady si můžete projít 4 jednoduché kroky, jak zachránit Evropu před imigranty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články