fb pixel USA bojuje s druhou vlnou viru, Trump ho ignoruje ještě agresivněji než dříve – G.cz
Vyhledávání

USA bojuje s druhou vlnou viru, Trump ho ignoruje ještě agresivněji než dříve

Zdroj: YouTube.com - Fox News

Zatímco vysoce postavení republikáni odmítají na novináře mluvit s rouškou a Trump pořádá předvolební meetingy, které jsou epidemiologickou noční můrou, křivka nově nakažených ve Spojených státech stoupá.

Jan Studnička
Jan Studnička 13.10.2020, 12:46

Volební urny jsou za rohem

Za tři týdny jsou tu americké prezidentské volby. V celonárodním měřítku vede Joe Biden zhruba o deset procent, ale to ještě nemusí nic znamenat. Jednak umí být americký elektorát extrémně vrtkavý a jednak mají Spojené státy jen těžko předvídatelný systém volitelů. Oba kandidáti se proto teď soustředí na takzvané swing states, tedy státy, které mají silnější hlasovací právo a zároveň se mohou přiklonit nalevo nebo napravo.

Biden absolvoval meeting v Ohiu, při kterém se pokoušel dodržovat všechna epidemiologická nařízení. Lidé například seděli v předpřipravených kruzích, aby se dodržovaly bezpečnostní rozestupy. Trump to na svém meetingu na Floridě označil za laciný trik. “Mají tam ty kruhy jenom proto, aby vyplnili místnost,” řekl. Právě na Floridě vede Biden o pouhých tři a půl bodu, takže sem vyrazil Trump jako první.

Obyčejné urny taky

Prezident byl po nemoci prohlášen za neinfekčního pouze několik hodin předtím, než šel na stage. Zatímco všichni ostatní státníci, kteří to koupili koronavirem, se vynořili z karantény pokornější, Trump působí ještě namachrovaněji než kdykoli předtím. Promuje prodělanou nemoc jako absolutní triumf nad koronavirem. A nejenom osobní.

Možná jste viděli jeho video, kde tvrdí, že dodá lék na koronavirus do všech nemocnicí zdarma, a že už ho Američané v podstatě mají… inu, experti označují jeho volbu slov za přinejmenším nešťastnou. A když jsme u znepokojených epidemiologů, hlavní koronavirový poradce Bílého domu dr. Anthony Fauci řekl pro CNN, že je mimořádně zklamaný tím, jak ho republikáni zneužili do reklamy na prezidentovu kampaň. Stěžuje si, že jeho výroky byly vytrženo z kontextu.

Do toho všeho je velice nejistá koronavirová situace v Bílém domě, protože se ví, že prezident trajdal po baráku bez roušky ještě jako infekční, pak je tady Mark Meadows, což je vedoucí štábu v Bílém domě, který řekl novinářům, že se s nimi přes roušku bavit nebude a několikrát se účastnil nebezpečných rizikových aktivit, aniž by byl karanténován.

Vidíte? Je to všude stejné. Konečně jsme ten západ dohnali.

Největší problém ale mají experti právě s těmi Trumpovými meetingy, na kterých se často nedodržují opatření žádná a v kombinaci s postupujícím podzimem si podle Fauciho “prezident zadělává na problém”. Ironií je, že se spousta Trumpových fanoušků přiznala do televize, že kdyby jim Trump řekl, ať mají masky, tak to udělají.

Jenže… Americký prezident je americký prezident. Uvidíme, jak dlouho ještě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články