Trumpová má smůlu. 10 faktů o muži, který by se měl stát novým velvyslancem USA v Česku – G.cz
Vyhledávání

Trumpová má smůlu. 10 faktů o muži, který by se měl stát novým velvyslancem USA v Česku

King patří k nejkonzervativnějším americkým politikům. Jeho názory mohou přijít poněkud extrémní i většině pravicových Čechů.

Spekulace o tom, že se exmanželka amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivana stane americkou velvyslankyní v České republice, berou za své. Rodačka ze Zlína na ambasádu v Praze nezamíří, místo ní by se novým velvyslancem měl stát republikánský kongresman Steve King, což potvrdily diplomatické kruhy. Názorově se jedná o přesný opak jeho předchůdce, levicového liberála a osobního přítele Baracka Obamy Andrewa Schapira. Co bychom o muži, který již brzy bude v Česku hájit americké zájmy, měli vědět?

Jan Palička
Jan Palička 19.5.2017, 07:14

1) Muž ze státu plného Čechů

Pro Ivanu Trumpovou jako možnou velvyslankyni USA v Česku hovořilo to, že byla sama Češkou. Velvyslanec Schapiro měl rovněž české předky. Steve King, který by měl usednout v čele pražské ambasády Spojených států, je německo-irsko-velšského původu, nicméně jeho domovský americký stát Iowa má v rámci USA jednu z největších koncentrací etnických Čechů.

2) Nedostudovaný matematik

Zatímco předchozí velvyslanec Schapiro vystudoval společně s Barackem Obamou práva na Harvardu, jeho pravděpodobný nástupce King studoval matematiku a biologii na univerzitě v Missouri. Školu ale nedodělal a stejně jako Donald Trump se začal věnovat byznysu – konkrétně založil úspěšnou stavební firmu.

3) Tvrdý konzervativec

Zapomeňte na liberalismus exvelvyslance Schapira. Steve King patří k tomu nejvíce konzervativnímu křídlu amerických Republikánů. Jeho postoje jsou v mnoha otázkách ještě tvrdší než postoje samotného Donalda Trumpa

4) Odpůrce potratů

King patří v USA k největším odpůrcům potratů a veřejně vystupuje za jejich úplný zákaz. Zakázal by i výzkum kmenových buněk, který jako praktikující křesťan považuje za svatokrádež. U potratů žen, které byly znásilněny, zastává názor, že by jim neměla být lékařská péče hrazena pojišťovnou, neboť si za svůj stav mohou samy. V tomto ohledu by v Česku mohl narazit, pravidla pro umělé přerušení těhotenství jsou u nás z nejmírnějších v Evropě.

5) Nepřítel homosexuálů

K zarytému konzervatismu Kinga patří i odpor k homosexualitě, kterou považuje za hřích. Když soud zrušil jako protiústavní v Iowě zákon, který zakazoval sňatky osobám stejného pohlaví, King veřejně vyzýval soudce, aby rezignovali. Kromě sňatků by homosexuálům odepřel i registorvaná partnerství. To vše je podle Kinga urážkou svátosti manželství muže a ženy. Takže těžko opět uvidíme velvyslance v čele průvodu Prague Pride.

6) Odmítač uprchlíků a antiislamista

V čem by si King mohl rozumět se značnou částí české veřejnosti, je jeho tvrdý přístup k přijímání uprchlíků. Patřil k nejhorlivějším zastáncům Trumpových dekretů, které zcela zakazovaly přístup občanům vybraných muslimských zemí na území USA. V otázce imigrační krize v Evropě se vyjádřil King ve smyslu, že neevropští lidé starému kontinentu napřinášejí žádný prospěch a jen Evropu využívají. Zároveň se staví proti islámu a obviňuje exprezidenta Obamu, že muslimům nadržoval.

7) Rasista

V Americe patří King k těm politikům, kteří si opětovně vysloužili nálepku rasisty. Na jeho stole má své čestné místo vlajka americké Konfederace, tedy otrokářského jihu, třebaže Iowa patřila k severní Unii. Do toho prohlašuje, že bílí lidé toho civilizaci dali nejvíce a že je v pořádku, když policisté více kontrolují černochy a latinoameričany, jelikož je u nich větší hrozba kriminálního chování.

8) Popírač globálního oteplování

V otázce globálního oteplování má Steve King jasno. Jedná se o umělý neexistující problém, který si vytvořily k prosazování svých zájmů nátlakové skupiny ekologů. Ekology pak považuje King za ekvivalent náboženské sekty. Veškeré důkazy globálního oteplování pak považuje za zmanipulované. V tomto ohledu si bude notovat s exprezidentem Václavem Klausem, který globální oteplování rovněž neuznává.

9) (Ne)milovník zvířat

Ochránci zvířat rovněž nebudou mít z Kinga radost. Sám na sociální sítě píše o tom, jak před domem střílí mývaly, a zároveň se staví za legalizaci zvířecích zápasů s neprůstřelným argumentem, že zápasy lidí jsou povolené a člověk není víc než zvíře. K tomu byl vždy proti zákazu jakýchkoliv praktik velkochovů považovaných za týrání.

10) Fanoušek evropských extremistů

V Česku, které bylo vyhodnoceno evropskou zemí s nejhorším postojem k uprchlíkům, by se mohlo Kingovi líbit. Netají se tím, že je velkým fanouškem evropských ultrapravicových lídrů jako nizozemského Geerta Wilderse, francouzské Marine Le Penové nebo rakouského Norberta Hofera. Všem fandil ve volbách a označil je za spolubojovníky za záchranu civilizace. Oblíbí si i Miloše Zemana?

Tady pak můžete zavzpomínat na bývalého velvyslance Schapira.

Podobné články

Doporučujeme

Další články