Trumpova čezeta od Babiše není první: Reagan měl podle tajných spisů StB dostat zlatou CZ 75 už v roce 1986 – G.cz
Vyhledávání

Trumpova čezeta od Babiše není první: Reagan měl podle tajných spisů StB dostat zlatou CZ 75 už v roce 1986

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Andrej Babiš přivezl prezidentovi Spojených států vskutku nevšední pozornost. Donald Trump je od čtvrtka vlastníkem speciální výroční pistole CZ 75, která je částečně vyrobená ze zlata a lemuje jí nápis Pravda vítězí. Redakce G.cz měla unikátní možnost nahlédnout do dosud nezveřejněných spisů StB, které nám ukázaly, že Trump možná není prvním americkým prezidentem, který obdržel luxusní kus CZ 75 – v osmdesátých letech se nechala jedna vyrobit i pro Ronalda Reagana.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 8.3.2019, 14:51

Za zlatou zbraň povolení k dovozu

Podle dokumentu z ledna 1986 nechal americký občan John T. Bauska v roce 1985 v socialistickém Československu vyrobit speciální luxusní provedení zbraně CZ 75, které měl v plánu darovat tehdejšímu americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi. Důvod? Bauska, ředitel stejnojmenné americkém zbrojní společnosti, si měl od netradičního daru slibovat povolení dovozu československých zbraní do Spojených států, které bylo v tehdejších podmínkách Studené války zcela nemyslitelné.

Dovoz výrobků československého zbrojního průmyslu byl totiž vázán vysokými cly, které byly uvaleny na všechny zbraně z Východního bloku – ty tak byly do Ameriky dováženy pouze ze třetích zemí. V dokumentu se dále píše, že během jednání zbrojovky Bauska Arms Corporation se zaměstnanci podniku zahraničního obchodu PZO Merkurie zazněla informace, že pan Bauska má úzké kontakty s osobami blízkými americkému prezidentovi. Přes ně měl v plánu prosadit zmírnění cel a odstranění dalších překážek, které bránily dovážení československých zbraní do Spojených států. Mimo jiné se měl Bauska dokonce pokusit o udělení doložky nejvyšších výhod.

Stejný model i provedení

Zmíněný kus pistole CZ 75, tedy stejné zbraně, kterou ve čtvrtek dostal i současný obyvatel Bílého domu, vyrobila zbrojovka Agrozet Uherský Brod (předchůdce dnešní České zbrojovky Uherský Brod, která vyrobila i Trumpovu pistoli) v luxusním verzi s výrobním číslem 38253 se zlatými součástkami a s ořechovými pažbičkami. Součástí toho speciálního provedení bylo i rytí od Zbrojovky Brno a kožená kazeta od národního podniku KOZAK Klatovy. Zbraň tak skutečně v mnohém připomínala kus, který Babiš přivezl do Spojených států. Bohužel není známo, zda pistole k Reaganovi skutečně doputovala. Zpráva StB totiž končí poznámkou, že bude muset dojít k prověření serióznosti pana Bausky, jelikož se dle tajné police mohlo jednat jen o reklamní trik.

Kovboj Topolánek

Ronald Reagan a Donald Trump nejsou jediní američtí prezidenti, pro které byla vyrobena speciální česká zbraň – v roce 2008 daroval Mirek Topolánek Georgi Bushovi speciální kus kulovnice CZ 550 ráže 308 Winchester s Bushovými iniciály a s osobní věnování českého premiéra, které bylo do zbraně vyryto laserem. Vzhledem k tomu, že je bývalý americký prezident vášnivým lovcem, měla kulovnice lovecké motivy a byla částečně pokryta stříbrem a zlatem.

A tady si přečtěte 5 postřehů ze setkání Trumpových a Babišových.

Podobné články

Doporučujeme

Další články