fb pixel
Vyhledávání

Trumpa otravovali demokraté s impeachmentem natolik, že nestihl USA připravit na koronavirus… říká Trump

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Přes pět tisíc mrtvých a dvě stě tisíc nakažených má zatím na svědomí nemoc SARS-CoV-2 ve Spojených státech. Až donedávna měl Bílý dům obavu především o stav ekonomiky, teď se Trumpova administrativa narychlo pokouší zastavit šíření viru. Jako vždy bere Trump pandemii jako osobní útok a tak trochu z něj viní opozici. Nejnovější zprávou je, že slyšení kolem impeachmentu ho zaměstnávaly natolik, že neměl čas připravit zemi na příchod viru.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.4.2020, 12:14

Bylo to rychlé

Už několik týdnů si internet dělá až šibeniční srandu z toho, jak zoufale je Amerika nepřipravená na katastrofu podobného rozsahu. Pro nás mileniály, kteří jsme vyrostli u akčních filmů na Nově, kde strýček Sam nakonec vždycky všechno spasí, je to vážně ošklivé zklamání. Ale ještě větší zklamání je to pro samotné Američany. Podobně jako Británie, Spojené státy se s šokem probudili do hrozivých následků svého kolektivního rozhodnutí, zvolit si za své vůdce nekompetentní nýmandy.

Přestože slyšení kolem Trumpova potenciálního impeachmentu skončila 5. února a první oběť si koronavirus v Americe vyžádal až 14. února, Bílý dům nemá problém s tím, aby do médií prohlásil, že to byly právě tahanice kolem prezidentova možného odvolání, které mu zamezily v tom, aby dostatečně připravil Spojené státy na příchod koronaviru. Poprvé tuhle věc zahlásil předseda republikánské většiny v Senátu a Trumpův věrný obránce Mitch McConnell do rádia a Donaldovi se to zalíbilo natolik, že to pak párkrát zopakoval, jednou dokonce na oficiální tiskovce.

Nancy Pelosi, předsedkyně Sněmovny reprezentantů a pravověrná kalifornská demokratka, to označila za obyčejné výmluvy. Mezi ní a Trumpovou administrativou byly vztahy napjaté vždycky, ale když jí prezident skoro ceremoniálně odmítl podat ruku při Zprávě o stavu Unie, zatímco je natáčely všechny televize světa, šly jakékoli vztahy k ledu. Pelosi se snaží komunikovat s lídry obou stran, aby se mohlo rozhodnout aspoň něco, protože Amerika je v karanténě a Kongres se neschází. Podle ní ale k první implementaci jakýchkoli významnějších zdravotnických nebo ekonomických řešení uplynou týdny.

Nepřipravenost sahá hlouběji

Pravdou je, že nejenom současná administrativa zavinila to, že se ze Spojených států stává nejnovější ohnisko nebezpečného viru. Celý americký systém a především pak zdravotnictví, je zoufale nevybaven na to, aby se potýkal s katastrofou podobného rozsahu.

Tím největším problémem je bezpochyby otázka bezplatného zdravotnictví, která se v USA probírá už řadu let a která je jedním z hlavních faktorů snad u každých amerických voleb. Obamacare minulého prezidenta sice zdravotnictví maličko zpřístupnila běžným lidem, ale stále je americké zdravotnictví na míle vzdáleno většině evropských systémů… nebo tomu kanadskému, když už jsme u toho. Proto první kroky, na kterých teď Kongres ve svém limitovaném fungování pracuje, mají být rozšíření nemocenských a zpřístupnění zdravotnictví veřejnosti.

Důležitým ekonomickým krokem by pak měl být zásah federální vlády do přerozdělování zdravotnických pomůcek a strategických surovin. Zatím funguje systém, ve kterém se jednotlivé americké státy předhánějí v rychlosti i ceně nákupu. Republikáni, kterým leží na srdci především zdraví ekonomiky se z principu jakýmkoli státním zásahům brání. Vyzdvihují ale zásluhy soukromého sektoru.

Sám Trump vyzval velké společnosti, ať se na řešení krize podívají. Velice trumpovsky přes Twitter. Protože samozřejmě, že ano.

Podobné články

Doporučujeme

Další články