fb pixel Trump se zúčastní pochodu proti potratům. Z vypočítavosti nebo proto, že měl sám kdysi namále? – G.cz
Vyhledávání

Trump se zúčastní pochodu proti potratům. Z vypočítavosti nebo proto, že měl sám kdysi namále?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Americký prezident Donald Trump se dnes zúčastní washingtonského pochodu proti potratům a udělá to jako první prezident Spojených států v historii. Kromě některých účastníků Pochodu pro život, jak si organizace říká, vlastně nikdo nevěří, že by byl Trump motivovaný vlastními názory.

Jan Studnička
Jan Studnička 24.1.2020, 12:47

Vote me harder!

Stejně jako řada prezidentů před ním, Donald Trump tak trochu podpultově podporoval Pochod pro život už řadu let. V roce 2017 například na akci vystoupil Trumpův viceprezident, tvrdý republikán a katolík Mike Pence. Už to byla velká věc, protože Pence byl vůbec prvním americkým viceprezidentem, který se Pochodu účastnil a pronesl pár slov. O rok později Trump promluvil účastníkům pochodu přes video a rok na to přijal organizátory v Bílém domě.

Až posud je to standardní chování republikánského prezidenta. Dokonce byli prezidenti, kteří se pochodu účastnit chtěli, aby buď jim jejich poradci řekli, že je to nerozumné, nebo je od toho odradil jejich vlastní státnický instinkt. Trump ale všechny poradce postupně vyházel a jeho státnický instinkt je asi tak přesný jako muška sedmdesátiletého myslivce po flašce borovičky.

Takže se letos jako první prezident vůbec osobně zúčastní protipotratového pochodu a promluví na něm. Demokraté to vidí jako zoufalý pokus bojovat o své konzervativní voliče navzdory dobrému vkusu a tradici. Trump, který se topí v dalších a dalších vyšetřováních, obchodní válce s Čínou a impeachmentu, se snaží upevnit si pozici alespoň u pro-life voličů.

Navíc do voleb zbývá třičtvrtě roku a volební kampaně se pomalu, ale jistě rozjíždějí. A není bez zajímavosti, že Trump oznámil svou účast na March for life pár dní poté, co organizace Susan B. Anthony List, která se zabývá protipotratovým lobbingem ve Washingtonu, oznámila, že dává republikánům na volební kampaň padesát dva milionů dolarů.

Trump, který o sobě mimochodem v minulosti prohlásil, že je velice pro-choice, tak vsází všechno na republikánskou konzervativní kartu. Uvidíme, jestli mu to bude stačit, nebo si u voleb někdo všimne, že z Trumpovy zdi ještě nestojí ani cihla.

Pro-life, pro-choice, pro-merica

Otázka interupcí je ve Spojených státech jedním z největších témat už desítky let, ostatně Pochod pro život chodí ve Washingtonu každopročně už od 1974. V zemi, která má tak hluboké křesťanské základy a celá jedna polovina společnosti i politické reprezentace staví na konzervativních zásadách na tom ostatně není nic divného. Však i rozdělení na pro-life (proti potratům) a pro-choice (pro potraty) dělá Ameriku zhruba pade na pade. S Trumpem a celým fenoménem rozdělené společnosti se ovšem diskuse kolem potratů vyostřuje.

Aby se taky nevyostřovala, pro-life aktivisté se uchylují k těm nejšílenějším a nejstrašidelnějším trikům, které si Evropané ani neumí představit. Neustálé protestování před interupčními klinikami není nic zvláštního, násilí na zaměstnancích klinik je taky docela běžné, házení nedovyvinutých vepřových plodů je oblíbená chuťovka. Občas dokonce aktivisté hrají někoho, kdo chce pacientkám kliniky pomoct s interupcí a nastrkají nebohým často náctiletým dívkám brožury plné lží o zatracených duších a bolestivých procedůrách.

Na jejich obranu - ti lidé jsou přesvědčeni, že v těch klinikách se denně zabije několik desítek dětí. Takhle oni vidí svět. Co byste vy dělali, kdybyste věděli, že támhle v budově naproti někdo běžně popravuje děti? Možná můžeme být rádi, že pro-lifeři nevyhazují zařízení do vzduchu.

Právě státní instituce a politici by měli dohlížet na to, aby se oddělovala církev od státu a aby v moderní společnosti nevznikali fanatici, kteří házejí prasečí embrya po holkách, které měly jenom tu smůlu, že si jejich šestnáctiletý boyfriend nedokáže správně natáhnout prezervativ.

V Americe se ničeho takového ale dlouho nedočkáme. Kdyby viceprezident Pence mohl, nejradši by si narazil přilbu a vytáhl znovu na Jeruzalém “DEUS VULT!”, Trump je vyprázdněný populista a republikáni, kteří drží obě komory Kongresu neudělají nic, co by byť jen zavánělo demokratickou stranou.

Ostatně proto máme státy jako je Alabama, kde už potraty zakázali úplně. Pod hrozbou deseti až devětadevadesáti let vězení. Přitom v Alabamě, by je možná potřebovali nejvíc. Rodí se tam totiž jenom pro-lifeři a hackeři, kteří nasazují českému prezidentovi do počítače dětské porno.

Podobné články

Doporučujeme

Další články