fb pixel Třicet let bez Kurta Cobaina: Na zpěváka Nirvany fanoušci vzpomínají dodnes – G.cz
Vyhledávání

Třicet let bez Kurta Cobaina: Na zpěváka Nirvany fanoušci vzpomínají dodnes

Zdroj: Profimedia

Dnes uplynulo přesně třicet let od smrti zpěváka a frontmana kapely Nirvana Kurba Cobaina. Jeho tělo bylo nalezeno v jeho domě v Seattlu sice až o tři dny později, ale lékaři jeho smrt diagnostikovali na datum 5. dubna. Svůj život ukončil střelbou brokovnice do hlavy. Po sobě zanechal jenom dopis a smutek milionů fanoušků z celého světa.

Martin Miko
Martin Miko 5.4.2024, 18:37

30 let bez legendy

Bylo mu pouhých 27 let a miloval ho celý svět, přesto nebyl v životě šťastný. Kurt Cobain měl od poloviny 80. let problémy s drogami a depresemi a ty se ruku v ruce propojovaly. Kytarista a zpěvák kapely Nirvana se narodil 20. února 1967 v americkém Aberdeenu u Seattlu. Jeho matka pracovala jako servírka a otec byl automechanik. Malý Kurt měl už od dětství náchylnosti k depresím a uzavírání se sama do sebe. Možná to bylo kouřením marihuany nebo rozvodem rodičů, neustálým stěhováním a jeho novými nevlastními rodiči.

Ven z deprese mu pomáhala rocková hudba, kterou mu ukázal jeho strýc. Společně poslouchali Led Zeppelin, Aerosmith nebo Black Sabbath. Později se díky svým rodičům seznámil s punkovou hudbou. Nejvíc uznával kapely Black Flag a Melvins. Tyto vlivy ho přivedly k nápadu založit vlastní kapelu, a tak vznikla skupina Fecal Matter. V roce 1987 založil svou druhou kapelu, a to Nirvanu. O dva roky později vydali svoje první album pod názvem Bleach, které se příliš neujalo. Hlavní úspěch přišel až s deskou Nevermind, které obsahovalo zásadní hity typu Smells Like Teen Spirit, Lithium, Come As You Are nebo In Bloom. Poslední studiové album In Utero už takový úspěch nemělo, i když bylo textově a hudebně na mnohem vyšší úrovni podle názorů kritiků.

Velký zlom v životě Kurta Cobaina nastal 24. února 1992, když se na Havaji oženil se zpěvačkou Courtney Love z kapely Hole. V létě téhož roku se jim narodila dcera Frances. Kurt měl společně s Courtney jeden velký problém, a to byla těžká závislost na heroinu. Kvůli tomu byli také oba několikrát hospitalizování v nemocnici. To prohlubovalo zároveň těžké deprese a také nemoci s tím spojené. I proto možná Kurt ve svých 27 letech ztratil chuť pokračovat ve svém životě. A tak se 5. dubna 1994 rozhodl, že svůj život ukončí v garáži vedle svého domu. Kurta našli 8. dubna u něj doma s prostřelenou hlavou brokovnicí. Vyšetřování ukázalo, že se jednalo o sebevraždu. Ta ovšem bývá mnoha lidmi zpochybňována.

Smrtí Kurta Cobaina se kapela Nirvana rozpadla, přesto však vyšlo ještě několik jejich alb. Například v listopadu 1994 vyšla deska MTV Unplugged in New York se záznamem akustického vystoupení skupiny. Bubeník Nirvany Dave Grohl po rozpadu kapely založil Foo Fighters, která dodnes patří mezi nejuznávanější uskupení na rockové scéně.

Zdroje informací:

https://www.britannica.com/biography/Kurt-Cobain

https://www.historylink.org/file/20421

https://www.biography.com/musicians/kurt-cobain

Podobné články

Doporučujeme

Další články