fb pixel Fatboy Slim: Nejslavnější DJ světa začínal v křesťanské kapele, dnes vyprodává festivaly – G.cz
Vyhledávání

Fatboy Slim: Nejslavnější DJ světa začínal v křesťanské kapele, dnes vyprodává festivaly

Zdroj: Profimedia

Fatboy Slim je britský hudební producent a DJ, který patří mezi legendy taneční muziky. Jeho hudbu znají lidé po celém světě, protože se často objevuje ve filmech, videohrách a při udílení různých ocenění. Je známý svými energickými a chytlavými skladbami, které dokáží rozpohybovat každou party.

Martin Miko
Martin Miko 5.4.2024, 13:34

Od baskytary ke gramofonům

Fatboy Slim, vlastním jménem Quentin Leo Cook, se narodil před 60 lety v Londýně. Jeho hudební kariéra začala, když ho jeho bratr seznámil s punkovou hudbou kapely The Damned, což ho zásadně ovlivnilo. Když mu bylo 14 let, začal hrát na bicí v new wave kapele Disque Attack, kde se později stal i zpěvákem. Později studoval na univerzitě a začal se věnovat DJingu. Svůj talent ukázal na klubové scéně v Brightonu, kde se objevoval i například DJ Quentox, který pomáhal rozvíjet hiphopovou scénu.

V roce 1985 se Norman Cook připojil k indie-popové kapele The Housemartins, kde hrál na baskytaru. Kapela měla levicové a náboženské tendence a zpívala o tématech jako Ježíš nebo Marx. Jejich singly se v hitparádách dařilo pravidelně. Po rozpadu The Housemartins v roce 1988 Cook založil kapelu Beats International, která se zaměřovala na samplování a „vykrádání“ hudebních prvků. Jejich hit Dub Be Good To Me vyvolal soudní spor kvůli užití basové linky z písně The Guns of Brixton od kapely The Clash. Cook musel zaplatit dvojnásobek autorských odměn. Poté založil projekt Freak Power s Ashley Slaterem a Jessem Grahamem, který kombinoval acid jazz, funk, soul a trip hop. Jejich singl Turn on, Tune in, Cop out se stal velkým hitem a objevil se i v televizní reklamě na Levis Jeans.

V době, kdy Norman Cook tvořil s kapelou Freak Power, se rozhodl experimentovat s čistě elektronickým projektem nazvaným Pizzaman, ve spolupráci s Johnem Reidem. Vydali několik singlů a album v roce 1995. Jeho produktivita byla v té době obdivuhodná, jelikož vytvořil i další projekt nazvaný The Mighty Dub Katz. V roce 1996 se Cook konečně přejmenoval na Fatboy Slim a vydal album Better Living Through Chemistry, které obsahovalo hity jako Everybody Needs a 303. Jeho největší průlom přišel s singlem The Rockafeller Skank, který se stal globálním hitem. Album You've Come a Long Way, Baby, obsahující další hity jako Right Here, Right Now, Gangster Trippin a Praise You, potvrdilo jeho hvězdný status. Fatboy Slim se stal známým po celém světě, vystupoval na velkých festivalech a jeho hudba se objevovala i ve filmech a videohrách.

Vedle své vlastní tvorby se Norman Cook také věnoval remixování známých hitů. Mezi jeho úspěšné remixy patří práce pro kapely jako jsou Cornershop, A Tribe Called Quest nebo Beastie Boys. Jeho schopnost přetvářet a oživovat již existující skladby získala uznání od fanoušků i hudebních kritiků. Cookův talent v remixování mu pomohl posunout se na špičku taneční hudby a díky tomu se stal ceněným producentem a DJem ve světě elektronické hudby.

Fatboy Slim se neomezoval pouze na hudební produkci, ale aktivně stal nedílnou součástí hudebních festivalů a klubových akcí. Jeho živá vystoupení byla a jsou známá svou energií a schopností rozproudit davů. Cookova charisma a schopnost komunikace s publikem mu získala širokou fanouškovskou základnu. Jeho koncerty se staly nezapomenutelnými zážitky pro tisíce lidí po celém světě, a jeho jméno se stalo synonymem pro zábavu a bezstarostnou atmosféru na tanečním parketu. Českému publiku se takto předvedl v roce 2024 v pražském klubu Roxy.

Zdroje informací:

https://ra.co/dj/fatboyslim/biography

https://www.csfd.cz/tvurce/213401-fatboy-slim/prehled/

https://www.mirror.co.uk/3am/celebrity-news/inside-fatboy-slims-life--30482656

Podobné články

Doporučujeme

Další články