Osudové rozhodnutí
V létě roku 1977 si členové rockové skupiny Aerosmith prohlédli letadlo, které si chtěli pronajmout pro své nadcházející turné – Convair 240 provozovaný v texaském Addisonu. Obavy ohledně posádky letadla vedly Aerosmith k tomu, že se poohlédli po jiném letadle.
Došlo tak k osudovému rozhodnutí, které jednu kapelu zachránilo, ale druhou odsoudilo k zániku. Dotyčné letadlo si místo toho pronajala skupina Lynyrd Skynyrd, která se toho podzimu právě vydávala na celostátní turné, jež slibovalo být jejím dosud největším.
Cesta k úspěchu
Původní jádro skupiny Lynyrd Skynyrd – Ronnie Van Zant, Bob Burns, Gary Rossington, Allen Collins a Larry Junstrom – se poprvé sešlo pod názvem „My Backyard“ v roce 1964, tehdy ještě jako teenageři z Jacksonville na Floridě. Pod tímto a několika dalšími názvy skupina v šedesátých letech a počátkem let sedmdesátých rozvíjela své schopnosti na regionálních koncertech, aby nakonec v roce 1973 prorazila na celostátní scéně poté, co přijala název „Lynyrd Skynyrd“ na počest středoškolského učitele tělocviku jménem Leonard Skinner.
Nově přejmenovaná kapela zaznamenala velký úspěch se svým debutovým albem, na kterém se objevila jedna z nejznámějších rockových hymen všech dob s názvem „Free Bird“. Následující album Second Helping (1974) obsahovalo ještě mohutnější hit „Sweet Home Alabama“ a zajistilo kapele status velikánů jižanského rockového subžánru.
Neštěstí
Dne 17. října roku 1977 vydali Lynyrd Skynyrd své páté studiové album Street Survivors, které nakonec získalo dvojnásobnou platinu. O tři dny později však skupinu postihla tragédie, když jejich pronajatému letounu Convair 240 začalo na cestě do Baton Rouge ve výšce 6 000 stop docházet palivo.
Posádka letadla, kterou Národní úřad pro bezpečnost dopravy ve zprávě o nehodě vydané o osm měsíců později označil za odpovědnou za neštěstí, se v okamžiku, kdy letadlo ztrácelo výšku, spojila rádiem s houstonským řízením letového provozu a požádala o pokyny, jak se dostat na nejbližší letiště. „Máme málo paliva a právě nám dochází,“ sdělil pilot houstonskému středisku přibližně v 18:42. „Chceme vektory na McComb [letiště], co nejrychleji, prosím, pane.“ Přibližně o 13 minut později se však letadlo zřítilo nedaleko Gillsburgu v americkém státě Mississippi. Po této tragédii se skupina na dlouhých deset let odmlčela.
Zdroj: History, Wikipedia