fb pixel Smrt legendárního Prince: Na svých albech hrál na všechny nástroje, zemřel na předávkování opiáty – G.cz
Vyhledávání

Smrt legendárního Prince: Na svých albech hrál na všechny nástroje, zemřel na předávkování opiáty

Zdroj: Yves Lorson from Kapellen, Belgium - Prince, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=120846786

Ráno 21. dubna roku 2016 byl v Paisley Parku ve svém domě a nahrávacím studiu v Minnesotě nalezen mrtvý Prince, legendární hudebník, který během své 40leté kariéry zkomponoval více než 30 alb a získal sedm cen Grammy. Příčinou smrti bylo předávkování opiáty. Princovi bylo 57 let.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 21.4.2023, 09:34

Tragická zpráva

V následujících hodinách a dnech po zveřejnění zprávy fanoušci po celém světě truchlili a pořádali mohutné vzpomínkové akce. Prezident Obama ve svém prohlášení uvedl: „Jen málo umělců ovlivnilo zvuk a trajektorii populární hudby tak výrazně, nebo se svým talentem dotklo tolika lidí.“

Prince Rogers Nelson se narodil 7. června roku 1958 v Minneapolisu hudebníkům Mattie Shawové a Johnu Nelsonovi. Jako teenager hrál Prince se svými přáteli v mnoha kapelách. V roce 1978, když mu bylo 20 let, podepsal svou první nahrávací smlouvu se společností Warner Bros. a ještě téhož roku vydal své debutové album For You. Nová alba vydával v téměř každém následujícím roce.

Vrchol kariéry

Vrcholem bylo Princovo šesté studiové album Purple Rain, vydané v roce 1984. Album strávilo 24 týdnů po sobě na prvním místě žebříčku Billboard 200, zrodily se z něj dva hitové singly („When Doves Cry“ a „Let's Go Crazy“), získalo cenu Grammy za nejlepší rockový výkon a prodalo se ho 13 milionů kopií.

Stejnojmenný doprovodný film, v němž Prince ztvárnil volně autobiografickou roli, získal Oscara za nejlepší původní hudbu. Úspěch alba i filmu vystřelil Prince mezi největší mezinárodní hvězdy. Po celou svou kariéru se Prince vymykal žánrům a také je překračoval.

Multiinstrumentalista

Jeho hudba spojovala prvky funku, R&B, rocku a popu v něco, co se později stalo známým jako Minneapolis Sound. Proslul tím, že na svých albech obvykle hrál na všechny nástroje sám – včetně 27 nástrojů (od klavíru přes elektrickou kytaru až po prstové činelky) na albu For You. Často také koncertoval a byl známý jako mimořádně energický umělec.

V období před svou smrtí Prince užíval léky proti bolesti na předpis kvůli chronickým bolestem kyčlí. Předpokládá se, že se potýkal se závislostí na opiátech. V této době stále nahrával a vystupoval. Jeho poslední album Hit n Run Phase Two vyšlo v prosinci 2015.

V říjnu 2016, šest měsíců po Princově smrti, se Paisley Park otevřel veřejnosti k prohlídkám. V témže roce se v Princově pozůstalosti prodalo více alb než u kteréhokoli jiného umělce v tomto roce, ať už mrtvého nebo živého. V den své smrti bylo Princovi 57 let. Dodnes je považován za jednoho z nejuznávanějších hudebníků v historii.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články