fb pixel Náraz letounu B-25 do Empire State Building: Nehoda způsobená hustou mlhou stála život 14 lidí – G.cz
Vyhledávání

Náraz letounu B-25 do Empire State Building: Nehoda způsobená hustou mlhou stála život 14 lidí

Zdroj: Acme Newspictures - eBayfrontback, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37520093

11. září roku 2001 je jedním z nejdůležitějších milníků novodobé historie. Nechvalně proslulá událost, kdy příslušníci teroristické organizace narazili s letadly do budov Světového obchodního centra, takzvaných dvojčat, se stala světovým společenským a politickým fenoménem, který formoval přístup k terorismu i bezpečnostní standardy. K podobné události došlo také 28. července roku 1945, když vojenské letadlo Spojených států amerických narazilo do Empire State Building. Nehoda způsobená hustou mlhou stála život 14 lidí.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 29.7.2023, 09:49

B-25

Bombardér B-25 Mitchell se dvěma piloty a jedním cestujícím na palubě letěl toho dne z amerického New Bedfordu ve státě Massachusetts na letiště LaGuardia v New Yorku. Když se v sobotu ráno blížil k metropolitní oblasti, byla mlha obzvlášť hustá. Řídící letového provozu dali letadlu pokyn, aby místo původní cílové destinace letělo na letiště Newark.

Tento nový letový plán vedl letoun nad Manhattan. Posádka byla výslovně varována, že Empire State Building, nejvyšší budova města, není v té době prakticky vůbec vidět. Bombardér letěl relativně pomalu a poměrně nízko, zajišťoval si tak lepší viditelnost. V tu chvíli se však v samotném centru města z mlhy vynořila Chrysler Building.

Náraz

Pilot prudce zabočil, aby se budově vyhnul, ale tento pohyb nasměřoval letoun přímo do severní strany Empire State Building, do které letoun narazil přibližně v úrovni 79. patra.

Po nárazu explodovalo palivo letadla, které doslova zaplnilo interiér budovy plameny, a to až do 75. patra. Plameny také vyšlehly z otvoru, který letadlo v boku budovy vybouralo. Jeden motor letadla proletěl přímo skrz budovu a dopadl do podkrovního bytu na druhé straně ulice.

Další části letadla skončily zapuštěné v okolních budovách a na jejich střechách. Druhý motor přetrhl výtahové lano, zatímco ve výtahové kabině jela nejméně jedna žena. Nouzová automatická brzda ženu zachránila před pádem, ovšem motor spadl do šachty a dopadl na střechu výtahové kabiny. Rychle uvažující a obratní záchranáři však ženu z výtahu vytáhli a zachránili jí tak život.

Oběti

Protože byla sobota, bylo v budově méně pracovníků než obvykle. V budově zahynulo 11 lidí, z nichž někteří utrpěli popáleniny od žhavého paliva. Všech 11 obětí byli pracovníci oddělení War Relief Services Národní katolické sociální konference, do jehož kanceláří letadlo narazilo. Zahynuli také všichni tři lidé v letadle.

V boku Empire State Building zůstala díra o rozměrech 5×6 metrů. Ačkoli nebyla narušena strukturální integrita budovy, havárie způsobila škody za téměř 1 milion dolarů, což je v přepočtu na dnešní peníze asi 10,5 milionu dolarů.


Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články