fb pixel
Vyhledávání

Top 5 nejžádanějších profesí v Praze: Firmy hledají nejvíce kurýry, ajťáky a pokladní

Nezaměstnanost v Česku dosahuje rekordně nízkých hodnot. Tuzemský pracovní trh se tak musí potýkat s poměrně novou výzvou – poptávka po pracovní síle převyšuje nabídku. Své o tom ví i zaměstnavatelé v hlavním městě Praze. Řada firem řeší problém s obsazováním pozic IT specialistů, ale nedostatkovým zbožím jsou také pokladní nebo kurýři. A to i přes to, že se platové podmínky těchto zaměstnanců stále zlepšují – například pokladní si za poslední tři roky polepšili v průměru o celých 10 tisíc korun měsíčně. Jakých je pět nejžádanějších pracovních pozic v hlavním městě?

Redaktor
Redaktor 29.4.2019, 12:05

Většina pražských firem bojuje s citelným nedostatkem pracovníků v IT. „V posledním roce a půl můžeme sledovat skutečný boom nabídky trainee programů a pracovních stáží, kterými se zaměstnavatelé snaží vychovat vlastní specialisty na IT,“ popisuje strategii podniků Radovan Hypš, ředitel pracovního portálu JenPráce.cz, který je alternativou zavedeným pracovním portálům. „Firmy pak nemusí složitě o kvalifikované zaměstnance soupeřit na trhu práce,“ dodává. Průměrná měsíční hrubá mzda programátorů nebo techniků počítačových systémů se přitom v posledním čtvrtletí 2018 v hlavním městě pohybovala mezi 33 až 39 tisíci korun měsíčně.

Odlišná je situace ve službách. Praha v posledních letech bojuje s nedostatkem zájemců o pracovní pozice pokladních, kurýrů nebo řidičů. Problémy hlásí i oblast gastronomie a pohostinství. Tato pracovní místa nevyžadují vyšší stupeň specializace, což je jeden z důvodů, proč je uchazeči vnímají jako špatně finančně ohodnocená. S nedostatkem pokladních se musí vypořádat především velké obchodní řetězce. Platové podmínky pokladních se přitom od roku 2015 výrazně zlepšují. Zatímco v roce 2015 byl jejich průměrný měsíční plat necelých 18 tisíc korun, v roce 2016 již překonal hranici 20 tisíc. O rok později zaznamenala mzda pokladních nejvyšší nárůst – na 26 tisíc korun. V roce 2018 jejich průměrná mzda vzrostla o další dva tisíce. „Hlavním problémem řetězců jsou jejich pracovní inzeráty. Nedokážou jimi uchazeče zaujmout a nabízená práce se pak jeví jako náročná a špatně finančně ohodnocená,“ vysvětluje příčiny Radovan Hypš a dodává: „JenPráce.cz nabízí zaměstnavatelům pomoc, jak napsat zajímavý inzerát. Obchodní řetězce se musí zaměřit především na zaměstnanecké benefity. Kratší týdenní pracovní doba, volné vstupy na masáže nebo příslib kvalitních židlí – to vše může mít v inzerátu naprosto stěžejní význam.“

Není žádným tajemstvím, že se Češi stávají čím dál více pohodlnými. Svědčí o tom raketový nárůst ve využívání služeb, které zajišťují rozvoz jídel, doručování zásilek z e-shopů nebo také poskytovatelů osobní přepravy, které nabízejí alternativu ke klasickým taxislužbám. Ukazuje se, že kurýři a řidiči jsou stále nedostatkovým zbožím. Rostoucí konkurence na trhu s rozvozem jídla, kde nyní působí i významní mezinárodní hráči, ale vyvíjí tlak na zaměstnavatele, aby se snažili zajistit svým zaměstnancům co nejvýhodnější pracovní podmínky. „Výše odměny se podle šikovnosti kurýra a počtu odpracované doby pohybuje od 160 do 320 korun za hodinu,“ potvrzuje Ondřej Sládeček, Operations Manager společnosti Wolt, která patří mezi největší pražské rozvozce jídel. „Kurýři si ale hradí veškerou režii za své dopravní prostředky,“ dodává.

Podnikatelé v gastronomii a pohostinství řeší krizi s nedostatkem zaměstnanců dlouhodobě. Nedostává se jim kuchařů, pokojských ani recepčních. V případě kuchařů je na vině fyzická náročnost práce na krátký/dlouhý týden, nevyhovující finanční podmínky, které jsou způsobeny velkou konkurencí na poli gastronomie, i nízký počet absolventů učilišť. České restaurace a hospody často trpí nešvarem, kdy významnou část mezd zaměstnanců utváří spropitné, které si ale zaměstnanec nemůže započítat mezi příjmy, což má za následek jeho znevýhodnění ve věcech pojištění nebo při žádání banky o hypotéku. Většina kuchařů tak pracuje za minimální mzdu a v průměru se jejich platy pohybují kolem pouhých 21 tisíc korun za měsíc. Ještě horší jsou platové podmínky pomocného personálu v ubytovacích zařízeních – pokojská v Praze si vydělá v průměru necelých 17 tisíc korun měsíčně. Recepční jsou na tom s průměrnou výplatou 26 a půl tisíce viditelně lépe, práci ale musí věnovat podstatně více času. Radovan Hypš ale upozorňuje na problém, který má za následek nedostatek personálu za recepcí: „Většina ubytovacích zařízení v Praze po uchazečích logicky vyžaduje znalost minimálně jednoho, často ale více, světových jazyků. Průměrné platy tomu však neodpovídají. Potenciální zaměstnanci proto často najdou lepší a finančně výhodnější uplatnění na jiných místech. Třeba na zákaznických linkách nebo v call centrech.“

TOP 5 nejžádanějších profesí v Praze:

  1. IT specialisté a programátoři: průměrná měsíční mzda 33–39 tisíc korun;
  2. Pokladní: průměrná měsíční mzda 28 tisíc korun;
  3. Kurýři: průměrná měsíční mzda 29 tisíc korun;
  4. Řidiči: průměrná měsíční mzda 25 tisíc korun;
  5. Personál v gastronomii a pohostinství: průměrná měsíční mzda 21 (kuchař) / 17 (pokojská) / 26 (recepční)

Podobné články

Doporučujeme

Další články