fb pixel TOP 09 přiznává barvu: „Pravicový“ Kalousek si plácl se „zeleným“ Bursíkem – G.cz
Vyhledávání

TOP 09 přiznává barvu: „Pravicový“ Kalousek si plácl se „zeleným“ Bursíkem

Kalousek s Bursíkem spolu již byli ve vládě Mirka Topolánka. Jakým fiaskem tato vláda skončila, si mnozí ještě živě pamatujeme.
Zdroj: Profimedia.cz

TOP 09 prožívá podivné období. Ještě nedávno nejsilnější pravicová strana se potýká s rapidním propadem voličských preferencí i odlivem členů, kteří nesouhlasí s tím, jak se strana v poslední době profiluje. Situaci se Topka rozhodla řešit vskutku netradičně - uzavřením partnerství s Liberálně ekologickou stranou bývalého předsedy Strany zelených Martina Bursíka. Podle reakcí voličů i mnohých straníků si tímto krokem strana zatloukla další hřebíček do své pomyslné rakve.

Jan Palička
Jan Palička 13.7.2017, 13:17

Kdo sleduje českou politickou scénu, ten nejspíše nevychází z údivu nad tím, co se v posledních měsících děje s TOP 09. Ve volbách v roce 2013 byla Topka nejsilnější pravicovou stranou. Dnes strana bojuje o přežití, opouští ji jak voliči, tak členové, a i pravicovost se vytrácí. Potvrzením toho všeho je partnerství, které se TOP 09 rozhodla do podzimních voleb uzavřít s Liberálně ekologickou stranou Martina Bursíka. Pro mnohé pozorovatele je to ze strany Topky jen další krok k pomalé politické sebevraždě.

Odklon od konzervativních pravicových hodnot, kterými se strana po svém založení profilovala, a stále větší příklon k levicovému liberalismu, to jsou jedny z hlavních důvodů propadu volebních preferencí i rozhodnutí dlouholetých členů neprodlužovat své členství a ze strany vystoupit, neboť dnešní TOP 09 nemá s TOP 09 v jejích začátcích moc společného. Dalším významným důvodem poklesu obliby Topky je vystřídání populárního Karla Schwarzenberga kontroverzním Miroslavem Kalouskem, který je pro mnohé spíše než uhlazeným politikem hulvátem s minulostí obestřenou několika skandály.

Sbližování s levicovými liberály začalo v TOP 09 již loni při krajských volbách, kdy v Jihomoravském kraji strana postavila společnou kandidátku s hnutím Žít Brno. Ač bylo toto partnerství kritizováno, nedá se mu upřít, že minimálně v Brně si své voliče našlo a pomohlo koalici dostat se do krajského zastupitelstva. Nyní se ale předseda TOP 09 Miroslav Kalousek rozhodl pro spojenectví, které je z mnoha důvodů nepochopitelné. Do sněmovních voleb půjde TOP 09 s LES Martina Bursíka, tedy s odštěpenými Zelenými, kteří následovali bývalého předsedu po jeho odchodu ze Strany zelených.

Kalousek prohlašuje, že spojenectví s LES má přilákat liberální voliče. Problém je ale ten, že městští liberálové volí buď TOP 09 nebo rovnou Zelené. Voliči Zelených nemohou Bursíkovi přijít na jméno, tudíž je jeho partnersví s TOP 09 rozhodně nepřesvědčí, aby straně dali hlas. Voličů Topky naopak spíše ubyde, jelikož spojení s levicovým Bursíkem, jehož politická minulost je snad ještě kontroverznější než ta Kalouskova, rozhodně není pro pravicově smýšlející voliče magnetem, ba právě naopak.

Topce se již delší dobu posměšně přezdívalo ČSSD pro bohaté nebo Zelení pro lepší lidi. Partnerstvím s Bursíkem a jeho chotí Kateřinou „Biomasou“ Jacques, byť oba prohlašují, že nebudou kandidovat, tyto posměšky víceméně legitimizuje. Nadšení nejsou ani členové TOP 09. Jedna z nejvýznamějších současných tváří strany Dominik Feri na svém Facebooku spojení ironicky komentoval slovy: „Kdybych byl nadšený, dávno o tom napíšu status.“ Člen jihomoravské Topky Ondřej Kania pak nevybíravě napsal, že spojení s LES vnímá jako dementní. Jeden z dnes již bývalých členů pražské stranické buňky pro změnu sarkasticky prorokuje další odliv členů slovy: „Tak to vypadá, že budu hipster, jelikož jsem vystoupil z Topky, než to bylo kvůli Bursíkovi cool.

Česko je tak svědkem toho, jak se ještě nedávno silná pravicová strana stává karikaturou sebe sama. Sebevědomý program vystřídalo strašení Babišem a Ruskem, bezbřehá adorace EU, paktování se s levicí a pobíhání na barikádách s tibetskou vlajkou. Možná by ale TOP 09 nucený restart v podobě nepřekročení 5% hranice pro zvolení do poslanecké sněmovy potřebovala. Ostatně třeba taková KDU-ČSL jedno volební období také ze sněmovny vypadla, ale vrátila se s novými tvářemi v plné síle a rovnou se stala vládní stranou. Třeba podobný osud čeká i Topku. Uvidíme po volbách.

Zde se můžete přesvědčit o tom, jak Miroslav Kalousek může za současnou kritickou situaci v TOP 09.

Podobné články

Doporučujeme

Další články