fb pixel Tonda Blaník je zpátky, vy vopičáci! Zachránce politické satiry v Česku teď běží YouTube – G.cz
Vyhledávání

Tonda Blaník je zpátky, vy vopičáci! Zachránce politické satiry v Česku teď běží YouTube

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Po dvouleté pauze se lobbista Tonda Blaník vrací na obrazovky vašich… smartphonů a laptopů. A tentokrát už ne na SeznamTV, ale pěkně po svém na YouTube a dalších sociálních sítích. První díl už je venku, takže otázka samozřejmě zní - jaké to je?

Jan Studnička
Jan Studnička 26.2.2020, 14:02

Blaník je zpět!

Lobbista Tonda Blaník vtrhnul na YouTube s pilotem svého nového pořadu Republika Blaník. Těžko říct, jestli je to ukázka formátu, který budeme sledovat nebo je to jenom takový trailerový pilot. Já vážně doufám, že to druhé, protože nově je z nějakého důvodu přidaný voiceover, který okrádá seriál a velkou část humoru a kouzla. Kvalitu vtipů jako takových je zatím těžko posuzovat, protože jednak je to extrémně subjektivní a druak byl s humorem Blaník vždycky trochu houpavější.

Dobrou zprávou nicméně je, že se vrací celý původní cast, tedy tři nejdůležitější osoby; Marek Daniel v titulní roli Tondy Blaníka, Michal Dalecký jako Žížala nově s viktoriánskými licousy a Halka Třešňáková jako Lenka. Od filmu Prezident Blaník jsou to dva roky, takže uvidíme, jestli nám formát už trochu zrezivěl, anebo nám naopak citelně chyběl.

Staré dobré časy

Svým příchodem na YouTube Tonda Blaník opisuje velké kolečko, protože v roce 2013 právě tam začínal. Neoficiální demo projektu tenkrát vzbudilo ohlas a seriál se měl vyvíjet mezi tehdejším Streamem a Českou televizí, která od toho ale dala ruce pryč. Údajně proto, že jí projekt přišel příliš bezzubý. Je pravda, že svou dravostí Blaník nedosahuje BBC originálu Thick of it, ale také je pravda, že Česká televize s žádným vlastním zubatým projektem nepřišla.

Každopádně, v roce 2014 se tedy rozjel projekt na Streamu a fungoval tam celých pět sérií. Premisa byla jednoduchá; když se stalo něco důležitého, natočil se díl, kde bylo vidět, jak Tonda tahá za nitky. Což bylo všechno super až do chvíle, kdy se seriál pokoušel tvořit nějaký souvislejší narativ, to většinou nebylo nic moc. Holt není každá show South Park, aby si mohla něco takového dovolit.

Ale bez přehánění si Tonda Blaník držel celých pět sérií pozici krále politické satiry. Jednak proto, že to většinou bylo dost dobré a nikdy to nebylo úplně debilní. A také proto, že tady také žádná jiná satira nebyla, že ano.

Velkou zásluhu na úspěchu Blaníka má pochopitelně scénář. Vtipy jako takové jsou občas trochu na první dobrou, ale troufl bych si říct, že nejsou na pořadu to hlavní. To jsou postavy. Skvěle podané a skvěle zahrané postavy. Blaník by měl být nesympatický kretén, ale je tak přehnaný a tak upřímný, až ho musíte milovat. A navíc je mu vepsáno pár charakterových kvalit, které ho v očích diváka trochu vykupují. Jako třeba “No jo, Romane, ale já ty komouše prostě nemám rád, víš”.

Blaník na Hrad!

Rok byla pauza, potom se konala druhá přímá volba prezidenta republiky… a Tonda Blaník vypustil do kin celovečerák. To byl tak trochu šílený projekt, v úplně první fázi se uvažovalo o tom, že se nechá Marek Daniel oficiálně přejmenovat na Antonína Blaníka a bude kandidovat na prezidenta doopravdy.

Nakonec se bohužel nestalo a film tak byl rozdělen na v podstatě dvě části. První byla takový humorný dokument o kampani Tondy Blaníka, kterému pak “Žížala nedokáže doručit podpisy na úřad”, takže kandidovat nemůže. Na to pak navazuje druhá polovina, která už je příběhová, a pro kterou byly natočeny dva konce, jeden kdyby vyhrál Drahoš, jeden kdyby vyhrál Zeman.

Ten film je hodnotný. Dokonce důležitý. A já jsem rád, že jsem za něj v kině zaplatil, protože bylo super vidět Andreje Babiše, člověka beze smyslu pro humor, jak se snaží vetřít k Danielovi do obrazu a dělat legraci. Obecně všechny politická camea ve filmu jsou excelentní, ať už úmyslná nebo neúmyslná. Mávající Zeman byl super, Ivan Bartoš, který má dítě s Lenkou byl super… a na scénu s Miroslavem Kalouskem si vždycky jednou za měsíc, dva vzpomenu.

Ale už ze své podstaty byl celý snímek trochu rozháraný a přestože měl tah na něco obrovského, skončilo to “jenom” jako zábavná věc na SeznamTV. A to není vůbec špatně, naopak. Je to zkrátka už takový český fenomén, ten Tonda, a jestli bude Republika Blaník svými ambicemi a humorem blízká Kanceláři Blaník nebo Prezidentovi Blaníkovi, budeme všichni spokojení.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články