Bodíky pro Tomia
Pokud můžeme o Tomio Okamurovi něco říct s absolutní jistotou, pak je to fakt, že nikdy nevynechá příležitost nahrabat si u voličů plusové body nějakým pěkným populistickým gestem. Jeho obědové fotoreportáže jsou už taková klasika - a stejně tak Okamurova záliba ve spolupráci s českými celebritami. Nebo spíše ve spojování obličejů a výroků známých tuzemských umělců s propagací sebe a svých politických názorů. Někdy je to oboustranně vědomé, jindy ale Okamura přestřelí.
Dnes se tomu tak stalo v případě Daniela Landy, skladatele a zpěváka od roku 2012 známého pod pseudonymem Kouzelník Žito. Ten se nekompromisně a poměrně důrazně od hnutí SPD i samotného Okamury distancoval. Daniel Landa je proslulý svým kontroverzním vystupováním a někomu by se mohlo zdát, že jeho názory s názory Tomia Okamury korespondují, ovšem není tomu tak, alespoň ne plošně. Landa se totiž mimo jiné vyjádřil i ke svým politickým preferencím a jasně deklaroval, že SPD nevolí, programově tedy očividně s hnutím nesouzní.
„Daniel Landa má pravdu", hlásá Okamura na svém facebooku
Tomio Okamura včera na svém Facebooku Landu jmenoval a připojil svůj komentář týkající se „zlého Západu“, islámu, neomarxismu a nálepkování. Ke statusu přidal i Landovu fotku se zpěvákovým výrokem o svobodě slova. „Obávám se, že Daniel Landa má pravdu. Opět nám noví totalitáři zavírají ústa a zakazují nám říkat pravdu o hrozbě islámu, imigrace či sluníčkářského neomarxismu. Pokud se ozvete, hned Vás neoprávněně onálepkují jako fašistu a rasistu. Na Západě již lidi za kritiku islámu či imigrace běžně trestně stíhají. Braňte s námi svobodu!“ napsal k příspěvku politik. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.
„Pane Okamuro, důrazně Vás žádám, abyste mě nezatahoval do Vašich politických kampaní zveřejňováním mých fotografií a výroků (domnělých či pravých, vytržených z kontextu či starých - prostě žádných) na našich webech. Držím se od politiky stranou (ač pravidelně volím, ale ne Vás) a rád bych, aby u toho zůstalo. Budu-li mít potřebu se nějak politicky vyjadřovat, založím si vlastní stranu, nebo se k někomu přidám (což zatím určitě nehrozí), ale nechci vidět svůj ksicht promlouvat z politických webů či sociálních sítí, jako to nyní bez mého vědomí a souhlasu činíte Vy," napsal dost jasně a s přáním hezkého dne zase na svůj Facebook zpěvák. Jó, holt živý člověk není sekaná nebo tlačenka, která se chudák nemůže bránit, Tomio.
Tomio a nakupující Nohavica
Landovo vymezení se proti Okamurově chování je naprosto v pořádku. Žito tak nedopadne jako třeba písničkář Jaromír Nohavica, na něhož Okamura kdysi náhodou narazil v supermarketu. Evidentně nemůžeme mít o Okamurových PR schopnostech příliš valné mínění, ovšem vystavět sám sobě politickou podporu celebrity na fotce z nákupu je hodně silné kafe. Ve výsledku působil Tomio Okamura směšně a Nohavicu tím dostal do svízelné situace a pod těžkou palbu kritiků.
Terčem kritiky se stal také zpěvák a frontman kapely Arakain Aleš Brichta, který po volbách v roce 2017 zazpíval ve štábu SPD národní hymnu. Tomio Okamura pochopitelně postavil Aleše Brichtu na virtuální piedestal a představil ho veřejnosti jako velkého podporovatele hnutí SPD. Brichta však později konstatoval, že nešlo o vyjádření politické podpory, ale pouze o přátelské gesto. Mělo se jednat o soukromý večírek, do místnosti se však dostaly kamery a bizarní podívanou zmedializovali. Brichta sám sebe označil za „totálního kreténa“ a upozornil, že od té doby se do politiky nemontuje.