Test volebních kalkulaček na příštího prezidenta: skoro každá z nich vám doporučí někoho jiného

Obrázek uživatele Martin Miko
09.1.2018, 08:01

Otestovali jsme za vás hned 4 volební kalkulačky, které na Google vyskočí po zadání klíčových slov volební kalkulačka prezident 2018. Zajímalo nás především, jestli se na základě našich názorů objeví všude stejný kandidát na prezidenta. Téměř všechny zpravodajské weby sdílely kalkulačku z webu KohoVolit.eu, avšak svou vlastní kalkulačku má Janečkův projekt Prezident21.cz a zpravodajský server Aktuálně.cz. Zajímavou nepolitickou volební kalkulačku přinesl iRozhlas.cz.

1) Volební kalkulačka - KohoVolit.eu

Pravděpodobně nejrozšířenější volební kalkulačku na českém internetu pro vás připravilo občanské sdružení KohoVolit.eu, které oslovilo všech 9 kandidátů a požádalo je o odpověď na 90 otázek. Do projektu se zapojili všichni kromě Miloše Zemana. Zemanovy názory jsou však v kalkulačce zohledňovány na základě jeho dosavadních veřejných projevů. Na webu volebnikalkulacka.cz existují dokonce dvě verze, a to v podobě 35 a 90 otázek.

Po vyplnění této volební kalkulačky (kratší verze) jsem se shodoval ze 71 % s Markem Hilšerem, z 62 % s Pavlem Fischerem a z 57 % s Michalem Horáčkem.

2) Volební kalkulačka - Aktuálně.cz

Redakce zpravodajského webu Aktuálně.cz sestavila volební kalkulačku, která by vám měla poradit, koho volit v prezidentských volbách. V dotazníku se například objevují dotazy týkající se omilostnění Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, koncesionářských poplatků veřejnoprávním médiím nebo zrušení Senátu.

Zhruba ¾ dotazů se shodovala s dotazníkem od KohoVolit.eu. Objevovaly se však zde i dotazy týkající se současného politického dění. Ze všech 39 dotazů jsem se shodoval ve 26 případech s Markem Hilšerem, ve 24 případech s Mirkem Topolánkem a ve 20 případech s Jiřím Drahošem. Co se týče shody vah u stejných odpovědí, tak u mě zvítězil Mirek Topolánek s 66,7 %.

3) Volební rádce – prezident 21

Pravděpodobně nejpropracovanější volební kalkulačka, na které pracuje intenzivně několik lidí už poměrně dlouhou dobu. Otázky jsou rozděleny do několika sekcí a celkem musíte vyplnit přes 60 otázek. Otázky zaberou mnohem více času než předchozí testy a v polovině vás dotazy přestanou bavit. Zatnul jsem zuby a celý dotazník vyplnil.

Volební rádce Janečkovy aplikace Prezident 21 mi sdělil, že mé názory se nejvíce shodují s Mirkem Topolánkem, a to v sedmi případech. Následoval Vratislav Kulhánek a Michal Horáček, se kterými sdílím po šesti názorech. Nejmenší shodu jsem měl s Petrem Hannigem.

4) Nepolitická kalkulačka na iRozhlas.cz

Volíte-li politiky na základě osobních sympatií a vztahu k podobným zájmům, tak rozhodně využijte nepolitickou kalkulačku, která obsahuje 25 dotazů týkajících se například oblíbeného alkoholu, ročního období nebo sci-fi filmu.

Zde dochází na lámání chleba, jelikož na základě nepolitických otázek se v 56 % odpovědí shoduji s Petrem Hannigem. Následuje Jiří Drahoš se 48 % a třetí je Kulhánek se 44 %. S Petrem Hannigem společně holdujeme létu, kávě nebo češtině před matematikou. Navíc má radši Coca-Colu než Kofolu a preferuje stejně jako já Beatles před Rolling Stones. Není se čemu divit, když mu Ringo Starr dal ochutnat kokain.

A zde je dcera předsedy pražské SPD, která se živí prostitucí, přesto má lepší práci než její otec.


Komentáře