Michael Bloomberg – G.cz
Vyhledávání

Michael Bloomberg

Americký podnikatel a politik Michael Bloomberg se narodil 14. února 1942 v Brightonu v americkém Massachusetts.

Oborem jeho studia bylo elektroinženýrství, po jeho dokončení se však pustil do podnikání. V roce 1981 založil agenturu na poskytování ekonomického zpravodajství, která dnes nese název Bloomberg. 

Podle žebříčku magazínu Forbes patří mezi nejbohatší Američany. Byl demokrat, když však usiloval o post starosty New Yorku, rozhodl se kandidovat pod hlavičkou republikánů. Důvodem byla menší vnitrostranická konkurence.

Starostou New Yorku byl od 1. ledna 2002 do 31. prosince 2013. Jeho předchůdcem v této funkci byl Rudy Giuliani a nástupcem se stal Bill de Blasio. Bloomberg například dohlížel na přestavbu zničené části města po teroristických útocích z 11. září 2001.

V listopadu 2019 oznámil svou kandidaturu na prezidenta Spojených států v nadcházejících prezidentských volbách. O Bloombergově kandidatuře za Demokratickou stranu se spekulovalo již poměrně dlouhou dobu. V předchozích prezidentských volbách už se také schylovalo k jeho kandidatuře, Bloomberg se ale nakonec rozhodl podpořit tehdejší demokratickou kandidátku Hillary Clinton