fb pixel Miliardář Michael Bloomberg vstupuje do boje o Bílý dům: Má bývalý starosta New Yorku šanci porazit Trumpa? – G.cz
Vyhledávání

Miliardář Michael Bloomberg vstupuje do boje o Bílý dům: Má bývalý starosta New Yorku šanci porazit Trumpa?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Již tak přelidněný zástup prezidentských kandidátů Demokratické strany se včera rozšířil o dalšího zájemce. Bývalý starosta New Yorku miliardář Michael Bloomberg po dlouhých měsících spekulací konečně oznámil svou kandidaturu na prezidenta Spojených států. A vypadá to, že šance má opravdu velké.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 25.11.2019, 12:07

Miliardář, co chce porazit Trumpa

Další zájemce se rozhodl vyzvat stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa v zápase o křeslo v Bílém domě. Není jim nikdo jiný než dlouho probíraný kandidát Michael Bloomberg, známý miliardář, který v letech 2002 až 2013 řídil město New York City z pozice starosty. O Bloombergově kandidatuře za Demokratickou stranu se spekulovalo již poměrně dlouhou dobu. Původně to vypadalo, že by se zakladatel zpravodajské agentury stejného jména na poslední chvíli zapojil do voleb již v roce 2016, ale nakonec se rozhodl podpořit tehdejší demokratickou kandidátku Hillary Clinton. V letošním roce pak Bloomberg dlouho odmítal do nadcházejících prezidentských voleb jít, nicméně v posledních několika týdnech učinil řadu kroků, které naznačovaly, že by se přeci jen mohl do voleb zapojit. A včera se tyto předpovědi konečně naplnily, když Bloomberg oznámil svou kandidaturu na prezidenta Spojených států za Demokratickou stranu.

Michael Bloomberg se narodil v roce 1942 a je tedy ve věku 77 let dalším sedmdesátníkem uchazejícím se o křeslo v Oválné pracovně. V 70. letech pracoval jako finančník v bance Salomon Brothers a později si založil vlastní společnost, kterou pojmenoval po sobě – Bloomberg, se kterou mimo jiné začal úspěšně konkurovat zavedeným zpravodajským agenturam jako je Reuters či AP. Dnes patří Bloomberg k nejbohatším lidem světa – dle časopisu Forbes je se svým majetkem 9. nejzámožnějším člověkem na světě. V roce 2001, jen několik dní po útocích z 11. září, byl Michael Bloomberg zvolen starostou New York – byť celý život vystupoval jako člen Demokratické strany, v těchto volbách se rozhodl kandidovat pod banerem republikánů kvůli menší vnitrostranické konkurenci.

Jako starosta jednoho z největších měst na světě úspěšně dohlížel na přestavbu zničené části města a velkou popularitu si získal i díky svému tažení proti kriminalitě a nelegálnímu držení zbraní. Kromě toho vyhlásil válku kouření, které bylo následně zakázáno jak v restauracích, tak i na veřejně přístupných místech jako byly parky či některé ulice. V roce 2005 byl zvolen znovu a následně změnil zákon, který mu nedovoloval třetí kandidaturu – dalších volbách v roce 2009 byl jako nezávislý kandidát zvolen do třetího volebního období. Již tehdy začaly první spekulace o jeho možné kandiadatuře na post prezidenta Spojených států, což opakovaně odmítl i v roce 2016. Letos se ale newyorský miliardář židovského původu konečně rozhoupal a necelý rok před volbami oznámil svůj záměr porazit současného prezidenta Donalda Trumpa.

Starý mládenec prezidentem

Centristický Bloomberg, který si navíc může dovolit svou kampaň štědře financovat, je tak horkým favoritem na vítěze nadcházejících demokratických primárek. A většina komentátorů odhaduje, že má skutečně velkou šanci porazit své současné konkurenty z řad Demokratické strany. Očekává se, že v nejbližší době předběhne v průzkumech dalšího centristického kandidáta, bývalého viceprezidenta Joea Bidena, jehož výkon v kampani je navzdory očekáváním velice chabý. Zároveň má Bloomberg šanci porazit i další dva favority – socialistického kandidáta Bernieho Sanderse a progresivní senátorku Elizabeth Warren, jejichž programy je řadí k radikálnějšímu křídlu Demokratické strany. Již tak přelidněné řady demokratických kandidátů získaly dalšího kandidáta, který může ještě významně zamíchat kartami. V případě svého zvolení by byl Bloomberg nejstarším zvoleným prezidentem a prvním občaném Bílého domu židovského původu. Zároveň by Spojené státy poprvé od roku 1886 neměly první dámu – Bloomberg je totiž rozvedený.

A tady si přečtěte o sedmdesátnících, kteří se chtěli stát americkými prezidenty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články