fb pixel Charlie Chaplin – G.cz
Vyhledávání

Charlie Chaplin

Britský herec Charlie Chaplin se narodil 16. dubna 1889 v Londýně. Zemřel ve věku 88 let dne 25. prosince 1977 ve Švýcarsku.

Sir Charles Spencer Chaplin, jak se jmenoval vlastním jménem, byl filmový komik, režisér i scenárista.

Jeho rodiči byli nepříliš úspěšní herci. Jeho otec, alkoholik, zemřel krátce poté, co se Charlie narodil, matka trpěla těžkou duševní chorobou.

Počátky kariéry

Charlie působil už jako desetiletý v londýnských kabaretech. V roce 1912 odjel do USA. V Los Angeles se seznámil s producentem a režisérem Mackem Sennettem, se kterým podepsal smlouvu. Během jednoho roku natočil pro filmovou společnost Keystone Studios více než 30 grotesek.

Dne 7. února 1914 měl premiéru snímek Chaplin v zábavním parku (Kid Auto Races at Venice), což je první film, ve kterém se Charlie objevuje ve svém známém obleku tuláka.

Chaplin ve filmech nejen hrál, také si je sám režíroval, psal k nim scénář, a to podle svého námětu.

Založení United Artist Corporation

V roce 1919 podepsali herci Charlie Chaplin, Mary Pickford a Douglas Fairbanks a režisér D. W. Griffith zakládací smlouvu produkční a distribuční společnosti United Artist Corporation, která měla podporovat nezávislé filmové tvůrce.

Jedním z jeho nejslavnějších filmů je zlatokopecké melodrama z Aljašky Zlaté opojení (1925).

Slavné filmy Charlese Chaplina

Při prvním udílení Oscarů v roce 1929 obdržel zvláštní cenu za „všestrannost a genialitu v napsání, hereckém výkonu, režii a produkci“ komedie Cirkus (1928).

Následovalo melodrama o lásce tuláka a slepé květinářky Světla velkoměsta (1931) a sociální satira Moderní doba (1936), kterou se Chaplin rozloučil s érou němého filmu i postavou legendárního tuláka.

Poprvé ve filmu Chaplin promluvil v protifašistické satiře Diktátor (1940), ve které parodoval Adolfa Hitlera. Za tento snímek si Chaplin vysloužil celkem 3 nominace na Oscara (Nejlepší film, Nejlepší herec v hlavní roli a nejlepší původní scénář). Film byl na Oscara nominován celkem v pěti kategoriích.

Charlie Chaplin po druhé světové válce

Po druhé světové válce byl Chaplin kritizován pro jeho údajné sympatie s komunismem. V roce 1952 byl pro levicové názory vyhoštěn z USA. Chaplin se vypravil do Londýna na premiéru svého filmu Světla ramp (1952) a údajně mu byl zakázán návrat do USA. Usadil se ve Švýcarsku poblíž Ženevského jezera.

Do Spojených států se mohl vrátit až v roce 1972, kdy mu Akademie udělila Oscara za celoživotní dílo. Dalšího Oscara získal v roce 1973, jednalo se o sošku za Nejlepší filmovou hudbu k filmu z roku 1952 Světla ramp.

V roce 1975 byl povýšen do rytířského stavu.