fb pixel Skutečná Lolita: Nabokov se inspiroval vztahem Charlieho Chaplina s Litou Grey – G.cz
Vyhledávání

Skutečná Lolita: Nabokov se inspiroval vztahem Charlieho Chaplina s Litou Grey

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Lolita je slavným a i stále kontroverzním románem Vladimira Nabokova, který se dočkal dvou neméně kontroverzních filmových zpracování a dodnes je předmětem diskuzí. Byl Humbert Humbert predátor, nebo oběť mladé svůdnice? Ať už na to máte jakýkoliv názor, možná ho trochu upravíte (nebo se v něm utvrdíte), když vám prozradíme, že Nabokova inspirovala skutečná romance mezi starším mužem a dítětem. Byl to vztah Charlieho Chaplina a Lity Grey, s níž se král komiků seznámil, když jí bylo osm, a už v patnácti s ním čekala první dítě.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.8.2020, 14:28

Lolita Charlieho Chaplina

Román Vladimira Nabokova Lolita, který byl poprvé vydán vroce 1955, zná dobře každý, kdo absolvoval střední školu. Na filmové plátno dvakrát převedený příběh Humberta Humberta a jeho posedlosti dvanáctiletou Dolores je dodnes zaveden v povinné četbě, protože je dodnes považován za kontroverzní – naopak nyní, v době po MeToo, možná ještě více. Ta debata, zda je Humbert Humbert manipulativním sexuálním predátorem, nebo traumatizovaným, zamilovaným mužem, jehož svedla vychytralá puberťačka, je stále živá. Ať už v ní stojíte na jakékoliv straně, možná vás bude zajímat, že Nabokov si svou nesjlavnější story nevycucal jen tak z prstu.

Základem pro mezinárodně úspěšný román byla krátká povídka o muži, který se ožení se svobodnou matkou, aby se dostal k její dceři. Ta se příliš nečetla, ale Nabokov se svého námětu nechtěl jen tak vzdát. Inspiroval jej k němu totiž Charlie Chaplin. Herec, jenž vešel ve známost jako král komedie, v soukromí rozhodně nebyl tím roztomilým, přitroublým tulákem v buřince, který jej proslavil. O Chaplinovi se říkalo, že v soukromí nemá vůbec smysl pro humor, obzvlášť pokud jde přímo o vtipy na jeho účet a rovněž se ví, že jeho vztah k ženám nebyl ani zdaleka pohodový. Oženil se celkem čtyřikrát a měl zálibu v mladinkých děvčatech. Z jednoho takového rovněž udělal svou paní – Lita Grey byla Chaplinovou druhou manželkou. A právě jejich romance Nabokova zaujala natolik, aby se pokusil dostat se do mysli muže ve středních letech, který miluje osobu ve věku dítěte.

Chaplin a Lita se seznámili, když dívce bylo pouhých osm let. Narodila se v Hollywoodu a měla ambiciózní rodiče, a tak už ve dvanácti začala pracovat přímo v Chaplinově studiu. Tehdy ji totiž obsadil jako anděla do svého možná nejznámějšího filmu Kid, kde hraje tuláka, který se ujme malého sirotka. O tři roky později Lita hrála v dalším Chaplinově snímku – práci na Zlatém opojení ale nedokončila. Proč? Byla totiž těhotná. Ano, s Chaplinem. Bylo jí patnáct, jemu 35.

Chaplinovi za sex s tak mladou dívkou hrozil nejen obrovský skandál, který by mu silně poškodil celou kariéru, ale také přímo vězení, a tak si Litu v listopadu 1924 tajně vzal v Mexiku. 5. května 1925 se jim narodil syn Charles Chaplin mladší, o necelý rok později pak přišel na svět druhý syn Sydney. Ani dva potomci ale tenhle nechtěný svazek bez lásky nezachránili. Lina a Charlie si už pro obrovský věkový rozdíl a jeho pracovní vytíženost nerozuměli. Chaplin doma trávil minimum času a Lina byla sama ještě děcko.

Rozvedli se už tři roky po svatbě a Chaplin jí musel vyplatit 600 tisíc dolarů a ještě přihodit 100 tisíc dolarů na finanční fond pro každého z chlapců. Jednalo se o dosud největší známé rozvodové vyrovnání v historii. A zatímco Chaplin se po Litě ještě dvakrát oženil a pokračoval ve hvězdné kariéře, ona se vdala třikrát, pomalu upadla v zapomnění, dožila v ústraní a už nikdy nepřekročila stín „Chaplinovy nezletilé milenky“.

Podobné články

Doporučujeme

Další články