fb pixel
Vyhledávání

Černobyl

Černobylská jaderná elektrárna je situována 110 km severně od Kyjeva a 16 km od hranic s Běloruskem. Tato bývalá ukrajinská jaderná elektrárna se stala dějištěm nejhorší jaderné katastrofy v historii.

K havárii reaktoru na čtvrtém bloku došlo 26. dubna 1986. V důsledku černobylské nehody zemřelo bezprostředně 31 lidí, další desítky tisíc se staly oběťmi uvolněné radiace. Zabíjel radioaktivní jód, který dokáže způsobit rychlé rakovinové bujení štítné žlázy. Smrtícími izotopy byly stroncium a cesium. Počty obětí dle různých zdrojů se značně rozcházejí.

Při výbuchu přehřátého reaktoru se uvolnilo také obrovské množství energie – jednalo se přibližně o stonásobek hodnot uvolněné energie obou atomových bomb, které byly v závěru druhé světové války svržené na japonská města Nagasaki a Hirošimu.

Následky katastrofy mají dopad na zdraví lidí v okolí bývalé elektrárny i desítky let po události.

Elektrárna byla za dob SSSR pojmenována jako Černobylská jaderná elektrárna V. I. Lenina. Její výstavba byla zahájena v roce 1970, první blok o výkonu 740 MW byl spuštěn v roce 1977. Původně bylo plánováno, že elektrárna bude mít celkem 12 bloků, což by z ní činilo největší jadernou elektrárnu na světě. V době havárie byly rozestavěné bloky 5 a 6, které už po neštěstí nebyly dokončeny.

Černobylská jaderná elektrárna je v současné době kompletně odstavená a probíhají zde práce na demontáži a likvidace trosek. Elektrárna a její okolí se proměnily v místo duchů.

Další články