fb pixel
Vyhledávání

Sigmund Freud

Zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud se narodil 6. května 1856 v moravském Příboru. Zemřel 23. září 1939 ve věku 83 let v Londýně.

Lékař oboru neurologie a psycholog, který se jmenoval rodným jménem Sigismund Šlomo Freud, prožil téměř celý svůj život ve Vídni, kam se jeho rodina během jeho dětství přestěhovala. Byl nejstarším z osmi dětí z manželství židovského obchodníka s látkami Jácoba Freuda s Amálií Nathannovou. Jeho otec měl navíc další čtyři děti ze svého prvního manželství.

Ve Vídni původně studoval zoologii, a to na univerzitě ve Vídni. Na počátku své kariéry se zabýval pohlavním žlázám úhořů. Výzkumu, který nebyl příliš finančně ohodnocen, se vzdal, když poznal v roce 1882 Martu Bernaysovou a chtěl si ji vzít. Její rodina mu naznačila, že její nastávající musí být hmotně zabezpečený. Freud vzal místo ve Vídeňské všeobecné nemocnici. V roce 1866 si založil už vlastní praxi a s Martou se oženil.

Snažil se hledat pomoc pro hysterické pacienty (Zabýval se léčením neuróz a hysterie) a postupem času došel k vlastní teorii lidské osobnosti – psychoanalýze.

Klíčová byla také jeho analýza sebe sama – autoanalýza. Freud začal analyzovat své sny. Stal se autorem publikace „Výklad snů“, která byla krátce po vydání obrovským propadákem. Během prvních deseti let se neprodalo ani 400 výtisků. Kniha obsahuje definici pojmů vědomí i nevědomí a také vysvětluje Oidipovský komplex.

Krátce před smrtí se uchýlil před nastupujícím nacismem do emigrace do Londýna. Emigraci se však dlouho bránil.