fb pixel Tak to je fakt překvapení: Filmem roku je Zelená kniha, Rami Malek získal Oscara za Mercuryho – G.cz
Vyhledávání

Tak to je fakt překvapení: Filmem roku je Zelená kniha, Rami Malek získal Oscara za Mercuryho

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Jednadevadesátý ročník předávání zlatavých Oscarů je za námi. Americká filmová akademie ocenila výjimečné filmové tvůrce a i když se to tentokrát obešlo bez moderátora, už se to neobešlo bez překvapení. Některá jsou příjemná, třeba soška pro Reginu King za ženský herecký výkon ve vedlejší roli, některá už tolik ne...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.2.2019, 05:02

Nejlepším filmem je Zelená kniha

Mezi snímky nominovanými v hlavní kategorii se letos sešlo hned několik opravdu výjimečných počinů, ačkoliv u každého ta výjimečnost leží v něčem jiném. Byla tu fantastická Cuarónova Roma, dále třeba kritiky sice vlažně přijatý, leč diváky milovaný životopisný kus Bohemian Rhapsody, skvěle podivná Lanthimosova Favoritka, zábavný BlacKkKlansman... A tak se ptáme; proč to, sakra, vyhrála Zelená kniha?

Film režiséra Petra Farrellyho, autora skvělých kusů jako Něco na té Mary je, Blbý, Těžce zamilován či Blbý a blbější, je velmi pěkný, příjemný, dojemný. Takový mocinky nynaný. Taky je to tak trochu kopie legendárního Řidiče slečny Daisy. Minimálně první polovina je zábavně napsaná a Viggo Mortensen v hlavní roli Tonyho Lipa je geniální, to bez debat. Ale jinak... No. Shrňme to tak, že svou roli jistě sehrála politika. Zelenou knihu jsme viděli před pár dny, naši recenzi si můžete přečíst tady.

A nejlepší herci jsou...

Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Mahershala Ali za ztvárnění klavírista Dona Shirleyho právě v Zelené knize. Pro Aliho je to druhý Oscar během tří let, první sošku ukořistil před dvěma lety za Moonlight. Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Rami Malek, kterého Akademie vybrala za výkon v kůži Freddieho Mercuryho v kinohitu Bohemian Rhapsody. Malek v děkovné řeči zmínil svůj přistěhovalecký původ, takže dojemné citáty z proslovu čekáme za 3, 2, 1...

Druhým poněkud překvapivým vítězstvím večera je Oscar pro Reginu King v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli za film If Beale Street Could Talk, který se odehrává v Harlemu 70. let. Smutná zpráva především pro Amy Adams, pro kterou byla letošní nominace v této kategorii už šestou oscarovou celkově, zatím ale nikdy neproměnila. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Olivia Coleman, která předvedla naprosto výborně šílenou i ztrápenou královnu Annu v Lanthimosově Favoritce.

První plešoun pro Leeho

Za nás a podle jeho nadšené reakce zřejmě i za něj velká radost proběhla při vyhlášení kategorie Nejlepší adaptovaný scénář. Svou vůbec první oscarovou nominaci totiž proměnil hollywoodský enfant terrible Spike Lee, který se při děkovné řeči neubránil politice. Ale tak, co už. Nejlepší původní scénář má vítězná Zelená kniha.

A teď potlesk pro "ty ostatní"

Letošní Oscary provázela řada skandálů, mimo jiné rozhodnutí Akademie nevysílat oznámení vítězů všech kategorií živě, což se po protestech veřejnosti i některých jejích členů nakonec rozhodla smést ze stolu. My věnujeme všem kategoriím stejnou pozornost, kompletní vítězové slavnostního včera vypadají následovně. Pokud někoho zajímá náš názor na věc, tak tam, kde jsou vykřičníky, tam jsme fandili a naše srdíčko plesá!

Nejlepší celovečerní dokument: Free Solo

Nejlepší krátký dokument: Period. End of Sentence.

Nejlepší make-up a vlasový styling: Vice

Nejlepší kostýmy: Ruth E. Carter (Black Panther)!

Výprava: Black Panther

Nejlepší kamera: Alfonso Cuarón (Roma)!

Střih zvuku: Bohemian Rhapsody

Mix zvuku: Bohemian Rhapsody

Nejlepší cizojazyčný film: Roma!

Střih: Bohemian Rhapsody

Celovečerní animovaný film: Spider-Man: Paralelní světy!

Nejlepší krátký animovaný film: Bao

Zvláštní efekty: První člověk!

Nejlepší krátký hraný film: Barva kůže

Nejlepší píseň: Lady Gaga - Shallow (Zrodila se hvězda)

Nejlepší původní hudba: Ludwig Goransson (Black Panther)

Nejlepší režie: Alfonso Cuarón (Roma)!

Inu, máme to za sebou. My jdeme spát, vy si tady přečtěte vše o Oscarech 2019, anebo třeba tady 13 nadčasových citátů, které by Jan Werich, kdyby dnes žil, pravděpodobně neřekl, ale mohl by. Takzvaně na odlehčenou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články