fb pixel "Jakmile to bylo venku, byl připraven odejít," vzpomíná Mercuryho komorník Freestone. Jaká slova mu zpěvák řekl na rozloučenou? – G.cz
Vyhledávání

"Jakmile to bylo venku, byl připraven odejít," vzpomíná Mercuryho komorník Freestone. Jaká slova mu zpěvák řekl na rozloučenou?

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Bohemian Rhapsody patří k divácky nejúspěšnějším filmům posledních let. Zčásti jsou za tím jistě zruční filmaři a roky práce, ale víte, jak to je - bez kvalitní předlohy by nebylo nic. Život a smrt Freddieho Mercuryho jsou stejným dílem fascinující, jako tragické. Své o tom ví Peter Freestone, Mercuryho dlouholetý asistent, který se zpěvákem strávil 12 let včetně jeho posledních dní. Nyní bude objíždět Česko se sérií preventivních přednášek o AIDS, a tak jsme příležitosti využili k tomu, abychom z něj vytáhli pár vzpomínek na jednoho z nejmilovanějších hudebníků všech dob.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.1.2019, 20:35

Titanic Freddie AIDS!

Tak zní název preventivních přednášek, které po českých základních a středních školách rozvezou zpěvák Milan Šatník a "Mercuryho komorník" Peter Freestone. První si zahrál menší roli v kinohitu Bohemian Rhapsody, druhý strávil s frontmanem Queenů 12 let života včetně posledních zpěvákových dní.

"V 80. letech jsme s hrozbou AIDS žili. Byl všude a léky jako dnes neexistovaly. Dnešní mladá generace už to skoro vůbec neřeší, ale AIDS pořád zabíjí, a to jí chceme připomenout," říká k projektu, který zaštítil i kytarista Queen Brian May, Freestone. S Mercurym byl coby jeho blízký spolupracovník až do hořkého konce. Držel ho za ruku, když světu oznamoval, že má AIDS, tak kdo jiný by o nebezpečí stále neléčitelné nemoci měl mluvit?

Poslední poděkování

Peter Freestone pracoval pro Freddieho Mercuryho od roku 1979 dalších12 let jako asistent. Seznámili se, když Freddie cvičil s Britským královským baletem dnes už legendární vystoupení, během něhož s tanečníky zazpíval Bohemian Rhapsody a Crazy Little Thing Called Love. Freestone tehdy pro Royal Opera House v Londýně pracoval a staral se o kostýmy. Po jedné zkoušce se s Mercurym dal do řeči, zpěvák se ho zeptal na názor, kostymér se vyjádřil... "A za týden už volal někdo z managementu Queenů mému šéfovi v divadle, jestli bych byl volný jako kostýmní asistent na turné, na které se kapela chystala vyjet," líčí Freestone s tím, že ty nejlepší věci v životě vážně přijdou náhodou, když jste prostě ve správný čas na správném místě.

Postupně se ti dva stali blízkými přáteli a Freestone nakonec se zpěvákem trávil poslední dny a hodiny jeho života. "Poslední týden Freddie nebyl nikdy sám, ani na minutu. Pořád u něj byl někdo z jeho blízkých. Seděli jsme vedle něj na posteli a drželi ho za ruku, aby neustále věděl, že s ním někdo je," vypráví Freestone. S Freddiem se naposledy viděl jen den předtím, než Mercury zemřel.

"Když už bylo venku prohlášení, že má AIDS, byl nejklidnější, jak jsem ho za ty poslední týdny viděl. Vypadal, jako by po tom prohlášení přijal, že teď už může zemřít," vzpomíná Freestone. A poslední slova, co mu idol řekl? Když asistenta u zpěvákova lože přišel ráno vystřídat jiný z Mercuryho přátel, Freddie poslal Freestonea domů, aby si odpočinul. Když se loučili, řekl mu frontman Queenů prosté "děkuju". "Nikdy se už nedozvím, jestli mi děkoval za těch 12 hodin, co jsem s ním předtím strávil, nebo už tehdy věděl, že je konec a bylo to poděkování za celých těch 12 let," popisuje to nezapomenutelné finální setkání muž. Už slzíte? My trochu jo.

To jsem opravdu nečekal

Jako člověk Mercuryho takto znalý byl Freestone cenným zdrojem informací pro tvůrce filmu Bohemian Rhapsody. S režisérem filmu Bryanem Singerem strávil před natáčením půl roku jen tím, že si vyprávěli o Freddiem a radili se, jak život ikonického zpěváka ve filmu co nejlépe zachytit. A stejně tak trávil Freestone čas s představitelem hlavní role Ramim Malekem. "Strávili jsme spolu hodiny a hodiny tím, že jsem mu vyprávěl o Freddiem. Neptal se na nic konkrétního, jen jsem mu vyprávěl, jaký byl, jak jsem ho znal," říká Freestone, který si funkci dvorního rádce ponechal i během samotného natáčení.

"Seděl jsem na place za režisérem. Dotočila se scéna, on (Singer) se na mě otočil a zeptal se třeba "Tak co, byl to Freddie?" A já řekl: "Pro film? Ano. Ale skutečný Freddie by to asi udělal trochu jinak, víc takhle nebo takhle... A těmihle připomínkami se pak řídil a scéna se klidně natočila znovu," vzpomíná Freestone na práci na snímku, který má v českých kinech blízko k titulu "nejnavštěvovanější porevoluční film".

A co říká na výsledek, který sebejistě míří na Oscary hned v několika kategoriích? "Tušil, jsem, že to bude mít úspěch, ale nečekal jsem, že až takový. Na konci jsem brečel jako každý jiný. A Rami je prostě fantastický. Na place si dost lidí myslelo, že je arogantní, s nikým tam nemluvil, ale on prostě nemohl jen tak přepínat mezi Ramim a Freddiem. On samozřejmě nevěřil, že je Freddie Mercury, ale chtěl, aby tomu věřili úplně všichni ostatní."

A tady se podívejte na 21 fotek Mercuryho s jeho životní láskou Mary Austin.

Podobné články

Doporučujeme

Další články