Kdo zabil RFK?
Robert „Bobby“ Kennedy patřil v 60. letech k nejpopulárnějším politikům v Americe. Za vlády svého bratra Johna Kennedyho sloužil jako oblíbený ministr spravedlnosti a jeho idealismus, stejně jako vzpomínky na milovaného prezidenta, z něj udělaly favorita v prezidentských volbách v roce 1968. Bohužel, 4. června 1968 byl Kennedy zabit atentátníkem Sirhanem Sirhanem v kuchyni hotelu Ambassador. Aspoň to tvrdí oficiální verze, kterou řada lidí, podobně jako v případě atentátu na jeho bratra z roku 1963, dodnes odmítá. Jaké jsou hlavní argumenty pro konspirační teorii okolo smrti muže, jenž mohl Ameriku zachránit před válkou ve Vietnamu a Watergatem?
Atentátník Sirhan Sirhan
Roberta Kennedyho měl zabít palestinský přistěhovalec Sirhan Sirhan, který kvůli svým traumatům z izraelsko-arabské války v roce 1948 zastával značně antisionistické názory. Jako svůj motiv pro zavraždění Kennedyho uváděl jeho podporu Izraele během války v roce 1967. Sirhan se ke svému činu okamžitě přiznal, ale část veřejnosti jeho přiznání zpochybňuje – nedůvěra byla ještě umocněna jeho zmateným vystupováním u soudu. Dodnes pak tvrdí, že si samotný čin vůbec nepamatuje a v posledních letech se prý jeho ztráta paměti ještě zhoršila. Část konspiračních teoretiků včetně doktora Eduarda Simson-Kallase, který Sirhana vyslýchal v roce 1969, tvrdí, že byl atentátník k činu zhypnotizován.
Druhý střelec
Existuje teorie, která podobně jako v případě atentátu na prezidenta JFK tvrdí, že byl do všeho zapojen ještě druhý atentátník, a že Sirhan byl podobně jako Lee Harvey Oswald pouhou loutkou. Část svědků tvrdí, že Sirhan pálil na Kennedyho zepředu, byť dle policejního vyšetřování byl Bobby střelen zezadu. Podobně prý nesedí počet nalezených kulek – Sirhan střílel z osmiranné pistole, ale dle konspiračních teoretiků tvrdí, že bylo slyšet 13 výstřelů. Jelikož atentát proběhl v uzavřeném prostoru, nebylo tak těžké najít všechny stopy po kulkách – problém je ale v tom, že policie našla o dvě stopy více, než by bylo možné zanechat po 8 výstřelech. V roce 1975 bylo z podnětu Nejvyššího soudu zahájeno vyšetřování, které ale došlo k závěru, že přítomnost druhého střelce nelze potvrdit.
Nedůvěra Kennedyho rodiny
Dvě z Kennedyho dětí se závěry vyšetřování nesouhlasí. Jeho syn Robert Kennedy Jr. opakovaně tvrdí, že jeho otec nebyl zabit Sirhanem a podobně pochybuje i o oficiálním vysvětlení vraždy svého strýce, prezidenta Johna F. Kennedyho. Robert Jr. se dokonce před pár lety s vrahem svého otce setkal a po několikahodinovém rozhovoru prohlásil, že nevěří, že by Sirhan stál za atentátem. Pochybnosti má i jeho sestra Katleen. Naopak, jejich sourozenci Joseph a Kerry s Robertem nesouhlasí – ten je přitom jedním z předních protivakcinačních aktivistů ve Spojených státech, což snižuje kredibilitu jeho tvrzení i jeho samého.
Existuje celá řada dalších konspiračních teorií – od zapojení CIA až po tajné vládní spiknutí, které chtělo odstranit Bobbyho stejně jako jeho bratra 5 let předtím. S ohledem na všechny skutečnosti je asi nejpravděpodobnější oficiální verze příběhu. Definitivní pravdu se pravděpodobně již nikdy nedozvíme, ostatně stejně jako to, co by se stalo, kdyby byl Robert Kennedy skutečně zvolen prezidentem USA. Dějiny Ameriky se mohly ubírat úplně jiným směrem...
A tady si přečtěte o atentátu na Johna Lennona.