Freude, Freude...
V USA se schyluje k občanské válce, Evropa stále řeší koronavirovou krizi a nad tím vším visí eko-apokalypsa... Nejvyšší čas vyrazit do kina, když už zase můžeme. Nejzajímavější novinkou tohoto týdne se jeví být Trafikant, adaptace bestselleru Roberta Seethalera v režii Nikolause Leytnera.
Sedmnáctiletého Franze (Simon Morzé) vyšle maminka do Vídně, aby zde vypomáhal v trafice jejího známého. Jedním ze stálých zákazníků trafiky je i doktor Sigmund Freud (Bruno Ganz). Navzdory rozdílnému věku a množství zkušeností se oba hrdinové stanou blízkými přáteli. Mladičký Franz, až po uši zamilovaný do kabaretní tanečnice Anežky (Emma Drogunova), touží po radách, jak získat dívčino srdce. Ty mu však neumí dát ani renomovaný Freud.
Trafikant je adaptací knihy rakouského spisovatele a (především seriálového) herce Roberta Seethalera. Román z roku 2012 zavádí čtenáře do 30. let 20. století a vypráví příběh v příběhu. Vedle love story o dospívání jednoho konkrétního mladíka je totiž hlavním hrdinou sama atmosféra předválečné Vídně, kterou postupně obsazují nacisté pod vedením krajana Adolfa Hitlera.
A takový je podle prvních ohlasů i snímek Nicolause Leytnera. Ten dokonce Franzův příběh ještě více marginalizuje a někdy možná až příliš detailně popisuje, jaké tehdy ve Vídni vládly poměry. Otázka zní - je to nutně špatně? "Něco mezi Skřivánky na niti, Musíme si pomáhat a Obsluhoval jsem anglického krále, jen nečekejte, že vás příběh někam dovede," píše jeden z recenzentů na ČSFD. To náhodou nezní vůbec špatně.
A přitom právě na Česko-Slovenské filmové databázi Trafikant urval jen mírně nadprůměrné hodnocení - 61 %. My na to moc nedáme, ale víme, že vy ano. Na IMDb to není o moc jiné, tam to je na 6,5/10. Ale na našich oblíbených Rotten Tomatoes už je to výrazně lepší. Od kritiků tam Trafikant získal 80 %, od diváků 88 %. Takže prostě budeme muset jít do kina a udělat si názor sami. No to je hrůza!