Koronavirus i nadále děsí svět. Nechme teď stranou polemiku na téma, zda se nejedná o šíření paniky, jak si část veřejnosti myslí. Co zůstává jako fakt je skutečnost, že nákaze podlehlo již 170 osob a přes 8 100 se jich nakazilo, většina z nich pak v Číně. Aktuálně se současná epidemie již vyrovnala té, kterou měl před 17 lety na svědomí SARS.
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus po schůzce krizového výboru zdůraznil, že vyhlášení stavu zdravotní nouze není výrazem nedůvěry vůči Číně. Naopak, její boj s nákazou a snahu o zastavení dalšího šíření nemoci vyzdvihl a ocenil. Zároveň vyzval k podpoře zemí se slabšími zdravotními systémy. Právě to je jedním z hlavních důvodů, proč se WHO k tomuto kroku rozhodla. Právě v zemích, které nedisponují kvalitním zdravotnictvím, spatřuje WHO jedno z potencionálních rizik v souvislosti se šířením smrtícího viru. Stav zdravotní nouze vyhlásila WHO teprve pošesté ve své historii.
Co je vlastně WHO a co dělá?
Poslední dobou je neustále citovaná právě Světová zdravotnická organizace neboli WHO. Co vše do gesce této agentury, která je agenturou OSN a byla založena Spojenými národy 7. dubna 1948. Tento den se na celém světě slaví jako Světový den zdraví. WHO zdědila mnoho mandátů a zdrojů po svém předchůdci, kterým byla Zdravotní organizace (Health Organisation - HO), která byla agenturou organizace Společnost národů (Liga Národů). Financovaná je systémem OSN – díky příspěvkům členských států.
WHO má 194 členských států, včetně všech členských států OSN, a to kromě Lichtenštejnska. Území, která nejsou členské státy OSN, se mohou připojit jako přidružení členové (s kompletní informací, ale limitovanou participací a také volebními právy), je-li to schváleno volbou Shromáždění.
Statut WHO stanovuje, že jejím úkolem je, a teď budeme citovat: „dosažení všemi lidmi nejvyšší možné úrovně zdraví“. Její hlavní úloha je likvidovat nemoci, speciálně klíčové infekční nemoci. V rámci mezinárodního monitorování průběhu a šíření infekčních nemocí jako SARS, malárie a AIDS, realizuje též programy na likvidaci těchto nemocí, a to vývojem a distribucí vakcín. A o to se WHO nyní snaží i v případě koronaviru, který dál děsí svět.
Koronavirus se šíří dál
Nový typ koronaviru se již rozšířil do všech oblastí a provincií Číny. Uvedly to čínské úřady poté, co byla nákaza zaznamenána i v Tibetu. Virus se rozšířil i do dalších států Evropy. První nakažené jako čtvrtá evropská země oznámila Itálie, již dříve byly potvrzeny případy nákazy ve Francii, Německu a Finsku. Nákazu už zaznamenala také druhá nejlidnatější země světa Indie či Filipíny. V České republice zatím virus potvrzen nebyl.
V reakci na rozhodnutí WTO české ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že informační kampaň a cílený screening cestujících kvůli koronaviru se od pátku rozšíří na všechna letiště v ČR. Dosud opatření platila pouze na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni.
Koronavirus mění letové řády a ruší sportovní akce
Nadále také pokračuje evakuace lidí z postižených oblastí. Své občany z města Wu-chan, které je epicentrem nákazy, evakuovalo Japonsko a část také Spojené státy. Jižní Korea, Austrálie, Francie, Británie či Egypt tak hodlají učinit dnes nebo v nejbližších dnech. Společnou evakuaci svých občanů plánuje také EU. O odjezd má zájem i pět Čechů, což nyní řeší česká diplomacie. Úřady plánují, že evakuovaní po návratu zůstanou nějaký čas v karanténě.
Řada světových zemí, včetně České republiky, zpřísnila opatření, aby zabránila dalšímu šíření koronaviru. Česko pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza. Itálie po potvrzení dvou nemocných oznámila, že přeruší veškerá letecká spojení s Čínou. Český premiér Andrej Babiš oznámil, že o podobném kroku také uvažuje. O celkovém omezování přímých letů do Číny ze strany leteckých společnosti jsme vás již informovali. Rusko nyní oznámilo, že od pátku uzavře svou hranici na Dálném východě. Zasažena bude automobilová i vlaková doprava.
Na situaci reagují i nadnárodní společnosti. IKEA se například rozhodla uzavřít v Číně své prodejny a německý automobilový koncern Volkswagen se rozhodl prodloužit dovolenou v čínských továrnách, které provozuje prostřednictvím společných podniků s místními automobilkami.A Čína ruší nebo odkládá i některé sportovní eventy. Byly mimo jiné například přeloženy olympijské kvalifikační turnaje basketbalistek a fotbalistek a odloženo bylo na příští rok halové MS v atletice, které se mělo konat v březnu v Nan-ťingu.