fb pixel Svět podle Putina? Spíše nudná rozprava režiséra Olivera Stonea, která se ruskému prezidentovi snaží zavděčit – G.cz
Vyhledávání

Svět podle Putina? Spíše nudná rozprava režiséra Olivera Stonea, která se ruskému prezidentovi snaží zavděčit

Zdroj: nydailynews.com

Nový čtyřdílní dokument uznávaného amerického režiséra a umělce Olivera Stonea vám umožní nahlédnout do mysli jednoho z nejmocnějších mužů planety – ruského prezidenta Vladimíra Putina. Práva na vysílání čtyřdílné série rozhovorů pod názvem Svět podle Putina pořídila Prima Zoom od americké televize Showtime. Oliver Stone natáčel prezidenta Putina během několika setkání od roku 2015 do roku 2017.

Martin Miko
Martin Miko 22.6.2017, 09:00

Bezkonfrontační a nudný snímek

Dle upoutávek se divák může těšit na ožehavá témata týkající se Putinova soukromí a jeho osobní historie. V rozhovorech se rovněž řeší Putinův názor na západní svět. Po zhlédnutí prvního dílu dokumentu však člověk zjistí, že Oliver Stone se Putina neptá na dotazy, které by chtěl vědět každý, a které by Putina uvedly do rozpaků. Proč se v rozhovorech nemluví například o zmizelých novinářích a společenských aktivistech, kapele Free Pussy Riot, cenzuře, proruských webech a dalších ožehavých problémech současného Ruska? Lze namítat, že kdyby Stone řešil tato témata, pravděpodobně by Putin odmítl odpovídat a veškeré natáčení by zrušil. Takto je ale celý dokument poněkud zbytečný a nenabízí vlastně nic nového a zajímavého.

Dle recenzentů na serveru csfd.cz chybí v dokumentu vyjádření opozice, ať už z řad politických protikandidátů nebo z řad běžných občanů Ruska. Jeden z diváků první díl Světa podle Putina přirovnal k rozhovorům s prezidentem Zemanem na TV Barrandov. Jiný recenzenti zas nazývají snímek jako propagandistický a vyzdvihující diktátora. Pravdou je, že Stone Putinovi na mnoha místech vyloženě pochlebuje a dokonce ho za to sám ruský prezident musí mírnit, aby vše nevyznělo jako úplná adorace.

Putin nebyl první zdokumentovaný vůdce

Každopádně se většina diváků shodla na tom, že snímek je v první řadě hlavně nudný a nezajímavý. Na tomto názoru se shodli diváci jak v USA, tak i v ČR. Dokument sice působí lákavě, jelikož je natočen známým režisérem, který má na kontě několik politicky zaměřených filmových snímků (Snowden, JFK, Nixon) a dokonce i několik dokumentů o dějinách Spojených států amerických, ale prvních pár minut odhalí, že pozlátko něčeho jedinečného je falešné. Zároveň se nejedná o režisérův první zaznamenaný rozhovor s politickým vůdcem. Před několika lety již natočil dokumentární snímky o Jásiru Arafatovi, kubánském diktátorovi Fidelu Castrovi nebo venezuelském prezidentovi Hugo Chavezovi. Tyto snímky však sklidily poměrně velký úspěch ze strany diváků i kritiky oproti snímku Svět podle Putina. Očividně ani jako diktátor Putin tolik netáhne.

Zatím posledním filmem režiséra Stonea byl kontroverzní snímek Snowden z roku 2016. Film byl natočen podle pravdivých událostí. Jedná se o příběh muže, který postupně odhalil praktiky výzvědných praktik amerických tajných služeb, a poté je vynesl do tisku.

A TADY se dozvíte, proč je pořad ČT 168 hodin nejhorší bulvár.

Podobné články

Doporučujeme

Další články