Bezkonfrontační a nudný snímek
Dle upoutávek se divák může těšit na ožehavá témata týkající se Putinova soukromí a jeho osobní historie. V rozhovorech se rovněž řeší Putinův názor na západní svět. Po zhlédnutí prvního dílu dokumentu však člověk zjistí, že Oliver Stone se Putina neptá na dotazy, které by chtěl vědět každý, a které by Putina uvedly do rozpaků. Proč se v rozhovorech nemluví například o zmizelých novinářích a společenských aktivistech, kapele Free Pussy Riot, cenzuře, proruských webech a dalších ožehavých problémech současného Ruska? Lze namítat, že kdyby Stone řešil tato témata, pravděpodobně by Putin odmítl odpovídat a veškeré natáčení by zrušil. Takto je ale celý dokument poněkud zbytečný a nenabízí vlastně nic nového a zajímavého.
Dle recenzentů na serveru csfd.cz chybí v dokumentu vyjádření opozice, ať už z řad politických protikandidátů nebo z řad běžných občanů Ruska. Jeden z diváků první díl Světa podle Putina přirovnal k rozhovorům s prezidentem Zemanem na TV Barrandov. Jiný recenzenti zas nazývají snímek jako propagandistický a vyzdvihující diktátora. Pravdou je, že Stone Putinovi na mnoha místech vyloženě pochlebuje a dokonce ho za to sám ruský prezident musí mírnit, aby vše nevyznělo jako úplná adorace.
Putin nebyl první zdokumentovaný vůdce
Každopádně se většina diváků shodla na tom, že snímek je v první řadě hlavně nudný a nezajímavý. Na tomto názoru se shodli diváci jak v USA, tak i v ČR. Dokument sice působí lákavě, jelikož je natočen známým režisérem, který má na kontě několik politicky zaměřených filmových snímků (Snowden, JFK, Nixon) a dokonce i několik dokumentů o dějinách Spojených států amerických, ale prvních pár minut odhalí, že pozlátko něčeho jedinečného je falešné. Zároveň se nejedná o režisérův první zaznamenaný rozhovor s politickým vůdcem. Před několika lety již natočil dokumentární snímky o Jásiru Arafatovi, kubánském diktátorovi Fidelu Castrovi nebo venezuelském prezidentovi Hugo Chavezovi. Tyto snímky však sklidily poměrně velký úspěch ze strany diváků i kritiky oproti snímku Svět podle Putina. Očividně ani jako diktátor Putin tolik netáhne.
Zatím posledním filmem režiséra Stonea byl kontroverzní snímek Snowden z roku 2016. Film byl natočen podle pravdivých událostí. Jedná se o příběh muže, který postupně odhalil praktiky výzvědných praktik amerických tajných služeb, a poté je vynesl do tisku.
A TADY se dozvíte, proč je pořad ČT 168 hodin nejhorší bulvár.