Stát jako firma: Jak ovlivní zákon o neomluvených absencích docházku poslanců do Sněmovny?

Obrázek uživatele vaclav.roman
13.02.2019, 16:15

Také to ve vaší firmě máte tak, že když dvakrát do měsíce nepřijdete bez omluvy do práce, tak přijdete o polovinu platu? Poslanci chtěli zamezit tomu, aby Sněmovna zela během jednání prázdnotou, a tak si tuto penalizaci zavedli. Už se však ozvaly hlasy, že se tato snaha zcela mine účinkem.

Bezzubý návrh zákona poslance nijak neomezí

Za neúčast na jednání pléna bude poslancům do budoucna hrozit peněžitý postih. Když se nedostaví dvakrát na jednání Sněmovny, případně výboru nebo komise a řádně se neomluví, dostane pouze půlku platu. Pokud bude mít neomluvené absence čtyři, nedostane zhola nic. Krácení se má týkat také paušálních náhrad.

Zdůrazňujeme, že je řeč o neomluvených absencí, pokud si tedy poslanec dá pozor a včas se omluví, že nedorazí, nic se nemění a může si chybět tak dlouho, jak potřebuje.

Tolik k radosti nad tím, že se budou poslanci řádně účastnit diskuzí nad novými zákony a řešit něco ve prospěch občanů, kteří jim svým hlasem dali důvěru. Schválený návrh zákona v podstatě nic neřeší, kdo pohrdá svými voliči, tak jimi bude moci pohrdat dále, jen se bude muset včas omluvit.

Nahlédněme pro zajímavost, jak se o tomto návrhu dne 12. února hlasovalo. Pro návrh hlasovalo 136 ze 170 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo. Z těchto čísel však vyplývá, že během hlasování nebylo ve Sněmovně přítomno 30 poslanců, řádně omluvených bylo 23. Budeme tedy napjatě sledovat, jestli tento zákon něco změní.

Navíc bylo stanoveno, že o případných srážkách z platu bude rozhodovat organizační výbor. Poslanci tak mohou přijít o celkem dost peněz, základní plat bez náhrad totiž činí 82 400 korun.

A pozor. Dnes útočí extrémisté na SPD, zítra mohou útočit i na vás, tvrdí Tomio v emotivním videu, které vás dojme víc než Ortelova svatba.


Komentáře

Doporučeno pro vás