fb pixel Stát jako firma: Jak ovlivní zákon o neomluvených absencích docházku poslanců do Sněmovny? – G.cz
Vyhledávání

Stát jako firma: Jak ovlivní zákon o neomluvených absencích docházku poslanců do Sněmovny?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Také to ve vaší firmě máte tak, že když dvakrát do měsíce nepřijdete bez omluvy do práce, tak přijdete o polovinu platu? Poslanci chtěli zamezit tomu, aby Sněmovna zela během jednání prázdnotou, a tak si tuto penalizaci zavedli. Už se však ozvaly hlasy, že se tato snaha zcela mine účinkem.

Václav Roman
Václav Roman 13.2.2019, 16:15

Bezzubý návrh zákona poslance nijak neomezí

Za neúčast na jednání pléna bude poslancům do budoucna hrozit peněžitý postih. Když se nedostaví dvakrát na jednání Sněmovny, případně výboru nebo komise a řádně se neomluví, dostane pouze půlku platu. Pokud bude mít neomluvené absence čtyři, nedostane zhola nic. Krácení se má týkat také paušálních náhrad.

Zdůrazňujeme, že je řeč o neomluvených absencí, pokud si tedy poslanec dá pozor a včas se omluví, že nedorazí, nic se nemění a může si chybět tak dlouho, jak potřebuje.

Tolik k radosti nad tím, že se budou poslanci řádně účastnit diskuzí nad novými zákony a řešit něco ve prospěch občanů, kteří jim svým hlasem dali důvěru. Schválený návrh zákona v podstatě nic neřeší, kdo pohrdá svými voliči, tak jimi bude moci pohrdat dále, jen se bude muset včas omluvit.

Nahlédněme pro zajímavost, jak se o tomto návrhu dne 12. února hlasovalo. Pro návrh hlasovalo 136 ze 170 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo. Z těchto čísel však vyplývá, že během hlasování nebylo ve Sněmovně přítomno 30 poslanců, řádně omluvených bylo 23. Budeme tedy napjatě sledovat, jestli tento zákon něco změní.

Navíc bylo stanoveno, že o případných srážkách z platu bude rozhodovat organizační výbor. Poslanci tak mohou přijít o celkem dost peněz, základní plat bez náhrad totiž činí 82 400 korun.

A pozor. Dnes útočí extrémisté na SPD, zítra mohou útočit i na vás, tvrdí Tomio v emotivním videu, které vás dojme víc než Ortelova svatba.

Podobné články

Doporučujeme

Další články