fb pixel Startuje festival Praha Žije Hudbou: Ulice české metropole rozehraje na 150 buskerů. Na koho určitě zajít? – G.cz
Vyhledávání

Startuje festival Praha Žije Hudbou: Ulice české metropole rozehraje na 150 buskerů. Na koho určitě zajít?

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Už po čtvrté oživí buskerský festival Praha Žije Hudbou ulice, náměstí i parky našeho hlavního města. Na více než 30 místech zahraje v pátek 7. a v sobotu 8. června na 150 interpretů, půjde jak o zahraniční hvězdy, tak veskrze amatérské muzikanty. Z domácích natrefíte například na Vladimíra 518, Muchu, Ondřeje Rumla nebo Noisy Pots. Pouličnímu umění zdar!

Václav Roman
Václav Roman 7.6.2019, 07:42

V Praze zahrají i zahraniční hvězdy

Pouze za příspěvek do klobouku si budete moci v pátek a sobotu odnést z procházky pražskými ulicemi pořádnou radost z hudby. Centrem festivalového dění budou scény na Karlově náměstí, u Quadria a na Jungmannově náměstí. Festival nabídne i novou hudební „Sedmičkovou“ trasu na Praze 7, která povede od „Stalina“ přes Letenské náměstí a Vltavskou až ke Cross square, kde bude další z hlavních stageí.

Ale to není zdaleka všechno. Zajímavé dění nebude k vidění a poslechu jen na ozvučených scénách, ale i na tzv. buskerpointech, které budou na dalších 25 místech a kde budete moci být svědky vystoupení desítek pouličních muzikantů.

Busking zlepšuje atmosféru města

„Praha je město plné kultury, ale v ulicích tomu tak není. Ve veřejném prostoru podle našeho názoru stále chybí kvalitní živé umění, které zlepšuje atmosféru města. Festival Praha Žije Hudbou vznikl s cílem podpořit pouliční umělce a pomoci vybojovat lepší podmínky pro jejich účinkování,“ vysvětluje za pořadatele akce Jan Gregar.

Hudba do ulic rozhodně patří. Busking je nedílnou součástí hudební kultury, jeho kořeny bychom mohli hledat u středověkých potulných komediantů i kramářských písní 19. století. Jakou pouliční zpěvačka začínala Edith Piaf, busking otevřel kariéru Amandě Palmer i současné hvězdě šansonu ZAZ. Buskingem se ještě před pár lety živil Ed Sheeran, na ulici hrábl často do strun i Bob Dylan.

V následující galerii si můžete prohlédnout některé z vystupujících buskerů na letošním festivalu Praha Žije Hudbou:

A na koho se ještě můžete těšit?

1. ThePETEBOX

Mezi účinkujícími figuruje celá řada zajímavých zahraničních hostů v čele s hvězdou světových festivalů britským beatboxerem a multiinstrumentalistou ThePETEBOXem. Svou všestrannost projevil tento sólový performer už na debutovém albu “Future Loops” (2012), které obsahuje kromě autorské tvorby také covery písní jeho oblíbenců.

2. Esinam

Vystoupí také belgická muzikantka Esinam, která míchá africkou hudbu s jazzem a elektronikou. Při živých vystoupeních si Esinam ponechává prostor pro improvizaci. Esinam byla byla odjakživa fascinována perkusními nástroji, a to i těmi méně tradičními - jako např. západoafrickým bubnem „tama”.

3. MC Afu-Ra

Afu-Ra se z rodného Brooklynu přemístil na scény velkých festivalů. Je známý díky svým vytříbeným filosofickým textům a chytlavým beatům. Hudební kariéru odstartoval už v 90. letech.

4. Natasha Cook Jenkins

Mladá skotská hudebnice Natasha Cook Jenkins má hodně působivé vokály. Jejího talentu si povšiml dlouholetý spolupracovník Davida Bowieho a producent legendární skladby „Heroes”, Tony Visconti, který ji vybral do svého pořadu, v němž se zaměřuje na mladé talenty.

Kompletní program si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách festivalu.

A zde 6 interpretů, kvůli kterým stojí za to vyrazit na Metronome Festival.

Podobné články

Doporučujeme

Další články