fb pixel Starship explodovala až pár sekund po přistání, takže se lepší – G.cz
Vyhledávání

Starship explodovala až pár sekund po přistání, takže se lepší

Zdroj: Profimedia.cz

Včerejší testování rakety Starship od společnosti SpaceX dopadlo… řekněme padesát na padesát. Stroj s označním S10 se dostal do výšky deseti kilometrů a po šesti a půl minutách letu poslušně přistál zpět na přistávací dráze. A pak explodoval.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.3.2021, 10:27

Starship

SpaceX se nedávno podařilo ulovit mimořádně velký NASA kontrakt na dovoz personálu i materiálu do vesmíru. NASA má totiž v následujících letech v rámci programu Artemis postupně budovat základnu na Měsíci. Ta by pak měla být odrazovým můstkem lidstva k Marsu.

Právě na Mars by podle ředitele společnosti SpaceX Elona Muska měly rakety vzniklé na prototypu Starship vozit buď náklad až o hmotnosti sta tun, případně posádku až o sto lidech. A přestože je tohle teprve hudba (i když ne tak vzdálené) budoucnosti, musí nejdřív stroj Starship bezpečně fungovat.

A to nedělá. Nebo dělá, ale jen zčásti.

První dva testy se stroji proběhly loni v prosinci a letos v únoru. SN8 a SN9 obě skončily explozí při pokusu o přistání. To včerejší mašina to dotáhla o trochu dál, i když ne o mnoho dál. SN10 po šesti a půl minutách letu přistála vertikálně na určené místo podle plánu, zanedlouho se objevily plameny a následně i očekávaný výbuch.

Média uvádějí, že „přesný důvod SpaceX sdělit nechce“. Nám se tak trochu zdá, že kdyby inženýři ve SpaceX přesný důvod znali, tak jim jejich rakety nevybuchují, že.

Texas, baby

Test mimochodem proběhl na pobřeží Mexického zálivu, konkrétně na texaské straně. Musk se tam nedávno přesunul i s velkou částí Tesly, protože ho Kalifornie obtěžovala už nějakou dobu. A to, že mu stát zavřel fabriky během pandemie, bylo poslední kapkou.

Celkem ironicky je teď právě Texas diskutovanou oblastí z hlediska šíření koronaviru. Živě se tam diskutuje o zrušení povinnosti nosit roušky, přestože situace ještě rozhodně není bezpečná.

Podobné články

Doporučujeme

Další články