fb pixel Stane se z Andreje Babiše oficiálně agent Bureš? Na Slovensku mají důkaz, který změní vše – G.cz
Vyhledávání

Stane se z Andreje Babiše oficiálně agent Bureš? Na Slovensku mají důkaz, který změní vše

Zdroj: Archiv G.cz/Facebook.com

Český premiér Andrej Babiš je opět o krok blíž k usvědčení ze spolupráce s StB. Ve slovenském archivu byla totiž nalezena statistická karta, kterou si zavedla Státní bezpečnost na Slovensku na Babiše jakožto svého agenta. Soudy po několika letech získaly další důkaz, jenž možná potvrdí Babišovu spolupráci, kterou on sám dlouhodobě odmítá. Tohle bude ještě zajímavá podívaná.

redakce G.cz 9.4.2021, 10:37

Andrej Babiš a jeho karta z StB

Zatímco český předseda vlády Andrej Babiš dlouhá léta v médiích i na svém facebooku odmítá jakoukoliv spolupráci s StB, tak na Slovensku to po dnešku vidí asi trochu jinak. V jednom archivu na Slovensku byla totiž nalezena statistická karta, kterou kdysi zavedla slovenská Státní bezpečnost na Babiše, jehož označila za agenta. Po devíti letech soudních bojů a pří mezi Babišem a státem se tak na povrch dostal další důkaz, za který český premiér nebude příliš šťastný. Přitom jsme ještě minulý týden byli svědky, jak natočil na svém facebookovém kanále video, v němž nespokojenému občanovi vysvětluje, že v žádné StB nikdy nebyl, a že je všechno lež.

A o jaký jde konkrétně důkaz, jenž může Babišovi u soudu pěkně zavařit? Podle informací serveru Seznamzprávy.cz jde o statistickou kartičku z 80. let, kterou našli zaměstnanci Ústavu paměti národa (ÚPN) na Slovensku. Jedná se o instituci, jež shromažďuje a spravuje písemnosti a doklady, které tu zůstaly po zániku StB. Z této karty by se tak mohl stát obstojný písemný materiál, jenž může u soudu posloužit jako důkaz. Objevuje se na něm totiž vyloženě jeho civilní i krycí jméno Bureš, datum registrace, přerušení spolupráce, podpis příslušníka evidenčního oddělení, a dále pak i označení agent, s nímž pan Babiš samozřejmě nesouhlasí.

Podle karty to skutečně vypadá, že Andrej Babiš vystupoval v rámci StB pod krycím jménem Bureš od roku 1982. Agentem s evidenčním číslem 25085 se stal podle dokumentu na základě svého vlastního rozhodnutí, tedy dobrovolně. Nicméně v roce 1988 tuto spolupráci přerušil a následně odjel pracovat do Maroka, jak on sám s oblibou často vypráví. Na kartě naleznete i jména dalších členů StB, kteří měli Babiše „na starost“. Konkrétně jde o jména jako Július Šuman, Frantiček Hákač a Andrej Kuľha. Nezapomínejme, že to bylo v minulosti i jejich svědectví, díky kterému český premiér před lety uspěl u soudu, jak připomínají SeznamZprávy. Nicméně z dlouhodobého hlediska se pouze potvrdily informace, jež byly známy už v minulosti z jiných dokumentů, které měly usvědčit Andreje Babiše ze členství ve Státní bezpečnosti.

Jak zdůraznuje server, tak význam této karty jakožto důkazního materiálu je nezanedbatelný. U soudu by se tak mohlo jednat o zásadní dokument, jenž by mohl našeho premiéra usvědčit, protože právě statistická karta se používala k evidenci spolupracovníků StB.

Čeká nás ještě dlouhá podívaná, jež bude zahrnovat i vyjádření našeho předsedy vlády, ale i čekání na soudní proces, který tímto důkazním materiálem získá nový rozměr. Na druhou stranu myslíte si, že to může hnutí ANO poškodit nějak výrazným způsobem u voleb? Podle našeho názoru vlastně ani ne, vzhledem k tomu, co tento politický subjekt volí za lidi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články