Raději basket, nebo fotbal?
I v době koronavirové krize je sport venku povolen, dokonce, při dodržení ochranných nařízení, doporučen pro zachování zdravého těla i ducha. Aktuální jednání a výroky české vlády jsou ale velmi matoucí a skoro nikdo (včetně vládních členů) vlastně netuší, co se tedy může a co stále ne.
Rozhodli jsme se nekazit si víkend, moc nad tím nepřemýšlet a dokud z krizového štábu nevypadne nějaké jasné a jednotné stanovisko, budeme se dál chovat ostražitě. To znamená - mimo jiné - žádné velké a zbytečné courání po venku. A abychom zahnali myšlenky na to, že bychom možná klidně mohli svobodně hrát volejbal na venkovním hřišti, ale taky by nám za to někdo mohl napařit pokutu, rozhodli jsem se projet nabídku sportovních filmů na Netflixu.
Vybrali jsme desítku opravdu dobrých kousků, z nichž je většina natočená podle skutečných událostí - anebo se jimi alespoň inspirovala. Ať už máte rádi rychlá kola, basket nebo fotbal, v naší galerii si určitě vyberete...
Těm, které zajímá neprozkoumaná půda, doporučujeme zejména snímek Světla páteční noci. Film Petera Berga je natočen podle stejnojmenné knihy H. G. Bissingera a ta zase vznikla na motivy příběhu týmu Panterů z Permian High School v Odesse v Texasu a především jejich zapáleného a hráčům oddaného trenéra (hraje ho Billy Bob Thorton). Příběh party středoškoláků, která koncem 80. let uspěla na státním šampionátu, je jistě dojemný a našinci, který se v americkém fotbalu přeci jen asi až tolik nevyzná, odhaluje kouzlo sportu, který je za ocaánem součástí národního folklóru.
Světla páteční noci jsou ale zajímavá i tím, že jsou tak trochu sondou právě do toho, co fotbalová tradice symbolizuje pro celou americkou společnost. Proč jsou pro malá města ty páteční zápasy tak obrovskými událostmi? A jak to, že se díky pár bodům na hřišti může i kluk z chudé čtvrti a s mizernými známkami dostat na nejlepší školy v zemi? Pro Američany tamní fotbal není jen přehlídka kluků ve velkých chráničích, co se perou o šišatou merunu - je to způsob života, je to prestižní záležitost.
Na Netflixu si ale můžete pustit i dva kousky s tématikou, která vám zřejmě bude přeci jen bližší. V nabídce najdete Zlatý podraz, který vychází ze skutečných osudů československé basketbalové reprezentace v 50. letech, ale také Fair Play Andrey Sedláčkové. Oceňovaný film z roku 2014 sice nelíčí konkrétní opravdový příběh, ale rozebírá problematiku dopingu v ČSSR, který často probíhal bez vědomí atletů, do nichž steroidy na příkazy "shora" rvali jejich trenéři nebo rodiče.
Nuže, sportu zdar! I když jen na obrazovce...