fb pixel Spoluviníci útoku na Charlie Hebdo jdou dnes před soud – G.cz
Vyhledávání

Spoluviníci útoku na Charlie Hebdo jdou dnes před soud

Zdroj: YouTube.com - Basil Orifice

Poté, co byl soud z důvodu pandemie koronaviru odložen z května na neurčito, soud dnes konečně startuje. Francouzské justici bude během dvouměsíčního čtrnáct obžalovaných, hrozí dvě doživotí.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.9.2020, 10:55

Monstrproces začíná

Oči celé Francie se teď upírají jedním směrem, a to k soudu, který dnes startuje. Čtrnáct obžalovaných, kteří podle policie měli napomáhat teroristickým útokům na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo a s tím spojeného útoku na košer potraviny, mají v rámci dvouměsíčního soudu dokázat svou vinu nebo nevinu.

Soud se měl původně konat v květnu, ale už v březnu bylo jasné, že to přes pandemii koronaviru nepůjde, takže se proces původně přesunul na neurčito a nakonec startuje dnes. A jaký proces! Monstrproces! Za intenzivních bezpečnostních opatřeních bude vyslechnuto téměř sto padesát svědků a čtrnáct znalců. A všechno se bude poctivě natáčet, protože Francouzi nehodlají nechat nic náhodě.

Zní to jako by byl osud obžalovaných dávno zpečetěn, ale to není tak docela pravda. Na straně obžalovaných například stojí obhájkyně Isabelle Coutant-Peyre, která si na kontroverzních případech udělala jméno. Pomáhala například Íránu se žalobou na Bena Afflecka nebo obhajovala známého teroristu Sáncheze AKA Šakala. Kterého si pak vzala, mimochodem.

Mezi obžalovanými hrozí dvě doživotí, několik dvacetiletek a nejnižší trest je tam pro muže obviněného “pouze” ze zločinného spiknutí, ten je prozatím stíhán na svobodě. Tři z obžalovaných těsně po útocích odjeli ze země a jsou oficiálně prohlášeni za mrtvé, nicméně Francie po nich pořád pátrá, zatykač je aktivní. Zbytek obžalovaných byl sebrán během zátahu loni v lednu.

Útoky na Charlie Hebdo a nedalekou židovskou samoobsluhu otřásly Francií v lednu roku 2015. Útoky si nakonec vyžádaly sedmnáct mrtvých. Všichni útočníci byli po útocích nalezeni a zlikvidování jednotkami GIGN, speciálním protiteroristickým útvarem francouzské policie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články