fb pixel Nový francouzský ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti: Buldok, který by obhajoval i Hitlera, kdyby ho požádal – G.cz
Vyhledávání

Nový francouzský ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti: Buldok, který by obhajoval i Hitlera, kdyby ho požádal

Zdroj: By librariemollat, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74094343

Matador, buldok, zlobr ze severu… Francouzský advokát Eric Dupont-Moretti si za 36 let práce vysloužil řadu přezdívek, které vzbuzují respekt a strach. Je známý tím, že se nebojí obhajovat lidi, kteří jsou společností vnímáni jako nepřátelé číslo jedna. Když se dostane u soudu ke slovu, je to jako když vpustíte divokého býka do arény. Jeho projev je vždy plamenný, plný emocí a potu. Letos se mu za jeho tvrdou práci dostalo velké odměny. Na začátku léta byl jmenován strážcem pečeti neboli francouzským ministrem spravedlnosti, a to už je krásný posun v kariéře.

redakce G.cz 28.7.2020, 08:30

Dupond-Moretti se narodil 20. dubna roku 1961 v Maubeuge. Jeho matka, původem z Itálie, se živila jako uklízečka. Bohužel její manžel zemřel, když jejich synovi byly pouhé čtyři roky.

Když bylo Ericovi patnáct let, zaslechl v rádiu zprávu o popravě podomního prodejce Christiana Ranucciho (†22), který unesl a zabil osmiletou holčičku. Právě tento případ dovedl chlapce k rozhodnutí, že se stane advokátem. Z duše nenáviděl trest smrti a chtěl mu v budoucnu udělat přítrž, napsal ve svém knize Directs du droit.

Vydělával si, kde se dalo

Co si budeme povídat, studium práv je nejen ve Francii drahou záležitostí a Dupond-Moretti zrovna nepocházel z bohaté rodiny.

Během studií v Lille si tedy přivydělával například jako hrobař, zedník, číšník v restauraci a nočních klubech či vykladač pytlů s pískem. Tvrdá dřina se však vyplatila. Jeho zarputilost ho dostala až na samý vrchol. Za svou kariéru se mu podařilo vyhrát neskutečných 145 soudních pří.

Děti přeci nelžou

Jeho prvním velkým případem byla aféra d´Outreau, pojmenovaná podle severofrancouzské obce. Někteří obyvatelé tohoto městečka byli obžalováni ze sexuálního obtěžování dětí, kterého se měli dopustit mezi léty 1997 a 2000. Šlo o nejsledovanější proces svého druhu ve Francii.

Aféru odstartovali čtyři synové manželů Thierryho a Miriam Delayových, kteří se svěřili sociálním pracovníkům, že je jejich rodiče nutí koukat na pornografické filmy a sexuálně je obtěžují a týrají. Dále uvedli, že se těchto děsivých skutků účastnili i někteří sousedé z činžáku a lidé z městečka. Postupně se k podobné výpovědi vyjádřili další nezletilí a jejich rodiče.

Dupond-Moretti nakonec dokázal prokázat, že některé z dětí a dospělých celou dobu lhali. Díky němu bylo propuštěno na svobodu 13 nevinných lidí a navíc došlo k několika změnám v trestní legislativě, jedna z nich se týkala právě pravdomluvnosti mládeže. Vše, co řekne dítě, nemusí být 100% pravdou a jejich slova by měla být podložena dalšími důkazy.

Bratr teroristy

V březnu 2012 došlo v oblasti Toulouse k teroristickému útoku namířeným vůči tamní židovské škole. Hrůzný čin, při kterém zemřeli tři vojáci, tři děti a jeden učitel, měl na svědomí Mohamed Merah. Tomu se povedlo unikat před spravedlností 32 hodin. Nakonec byl zneškodněn speciální policejní jednotkou.

Jeho smrtí však příběh neskončil. Společnost potřebovala najít někoho, kdo by pykal za její bolest. Zrak populace a médií se proto obrátil na Mohamedova bratra Abdelkadera, který byl obviněn ze spoluúčasti při teroristickém útoku. Jejich matka byla zoufalá a rozhodla se obrátit na Dupond-Morettiho.

Lidé chtěli vidět Albdelkadera trpět a nemohli přenést přes srdce, že se Dupond-Moretti neštítí obhajovat bratra teroristy. Advokátovi chodily desítky výhružných dopisů… Nakonec byl jeho klient odsouzen k třiceti letům. Ačkoliv mohl dostat i více, nepovažoval to Dupond- Moretti za výhru.

Dupond-Moretti vs. policie

Jedním z posledních velmi silných příběhů je případ Théo, který se odehrál v Aulnay-sous-Bois nedaleko Paříže. Na začátku února roku 2017 narazil dvaadvacetiletý černošský mladík Théo na skupinku svých známých, ke kterým se blížil policista. Šlo o běžnou kontrolu občanských průkazů. Nic, tak zvláštního, říkáte si.

Pár vteřin poté přijelo na místo auto s dalšími třemi policisty. Na záběru z pouličních kamer je vidět, že se kontrola dokladů zvrhla. Zatímco ostatní mladí lidé utekli, zaměřila se skupinka policistů na Théa, který schytal několik ran obuškem do obličeje. To nejhorší, ale teprve přijde.

Když se strážníci pokoušeli nasadit vzpouzejícímu se mladíkovi pouta, jeden z policistů vytáhl obušek a vrazil ho mladíkovi do konečníku. Ten se bolestí skácel k zemi. Théo skončil v nemocnici se zohavenou tváří a deseticentimetrovou otevřenou ranou v břiše.

O několik dnů později se Dupond-Moretti ujal případu policejní brutality na mladém muži, který označil za naprosto zjevný případ znásilnění.

Všichni policisté budou předvedeni před soud. Proces by měl začít v roce 2021.

Právník-provokatér

Dupond-Moretti nejen rád provokuje svým výběrem klientů, ale i chováním a výroky, které by pro někoho byly až skandální.

Například během rozhovoru pro veřejnoprávní rádio France Inter řekl, že radikální islám či nacismus je neobhajitelný, ale on neobhajuje ideologii, ale člověka. „Obhajoval bych Klause Barbieho a dokonce i Adolfa Hitlera, kdyby mě o to požádali.“

Nyní však musel nechat svou image „rozzuřeného býka v aréně“ doma a změnit svou rétoriku. V roli ministra už nereprezentuje pouze sebe, ale celou zemi galského kohouta. Tak uvidíme, jak se s novou rolí strážce pečeti popasuje.

Za tento článek děkujeme naší kolegyni Tereze Abazid, která je "doma" na serveru Extra.cz, kde působí jako editorka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články