fb pixel „Současná volební metoda dává smysl, ale mám lepší,“ říká Karel Janeček – G.cz
Vyhledávání

„Současná volební metoda dává smysl, ale mám lepší,“ říká Karel Janeček

Zdroj: Profimedia.cz

Miliardář Karel Janeček je známý tím, že se rád svým vlastním způsobem angažuje v politice. Založil například Nadační fond proti korupci, jenž svého času legendárním způsobem promoval i Daniel Landa se svým kohoutem. Ale jako matematik se Janeček nejvíc vyjadřuje k volebnímu systému, protože čísla jsou jeho parketa. Se zájmem tedy sledoval i změnu volebního zákona, o které dnes rozhodl Ústavní soud.

Jan Studnička
Jan Studnička 3.2.2021, 18:03

Karel Janeček k rozhodnutí soudu

Ten dnes ráno oznámil, že po téměř dvaceti letech ruší klauzuli, která nařizovala případným koalicím získat pro vstup do sněmovny více než standardních pět procent hlasů. „Jsem velmi rád, že byla zrušena naprosto nelogická aditivní klauzule pro koalice, která byla negativním pozůstatkem opoziční smlouvy,“ řekl pro G.cz Janeček.

Ještě významnější změnou je ale to, že se odteď nebudou moct hlasy přepočítávat takzvanou D’Hondtovou metodou, která ze své podstaty favorizovala velké hráče na politickém poli. Senátoři, jež svou stížnost k Ústavnímu soudu podávali, uváděli jako příklad volby z roku 2017, kdy pro získání jednoho mandátu musel STAN získat čtyřiačtyřicet tisíc hlasů, kdežto hnutí ANO stačilo k získání křesla pouhých devatenáct tisíc.

Janeček nicméně v „D’Hondtovi“ hlavní problém nevidí. „Použitá D'Hondtova metoda (s dělitelem jedna) je z matematického pohledu nejvíc smysluplná, protože maximalizuje počet potřebných hlasů na každý mandát,“ vysvětluje a dodává: „Pokud použijeme přepočty preferující menší strany, mohlo by se stát, že budeme motivovat politické subjekty k rozdělování namísto tvoření koalic.

Strany, mandáty a hlasy

Už teď se spekuluje o tom, jak asi nový systém ovlivní říjnové volby, které prezident Zeman vyhlásil před koncem minulého roku. Odpůrci vládní koalice a především ANO se radují, ale větší boost menších stran může znamenat pomoc i pro extremistické strany jako je SPD nebo KSČM. Nehledě na to, že díky již vyhlášeným volbám má Poslanecká sněmovna nastavený deadline, dokdy musí být nový systém vybrán. A v situaci, kdy každá strana bude preferovat něco jiného… nás můžou poslanci ještě nepříjemně překvapit.

Za asi nejlepší řešení aktuální situace považuji přepočet mandátů celostátně s použitím D'Hondtovy metody a následné přerozdělení pro jednotlivé kraje,“ říká Karel Janeček. „Ovšem zásadní nástroj pro nalezení spravedlivějšího rozdělení je volební metoda D21 s efektem více hlasů.

D21 je metoda, kterou navrhl sám matematik. Onen efekt více hlasů spočívá v tom, že má volič dvakrát víc hlasů než je volených mandátů. Pro volby do Poslanecké sněmovny navrhoval dvoumandátové obvody se čtyřmi hlasy. Často ale koketuje i s myšlenkou takzvaného minusového hlasu.

D21 přináší zcela novou a zásadně lepší kvalitu konsensuálního rozhodování a demokracie, včetně pozitivních předvolebních kampaní,“ tvrdí miliardář. Inu, jestli měl někdy šanci, tak teď.

Podobné články

Doporučujeme

Další články