Souboj Okamurů: Hodný bratr zlého Tomia se mu postaví ve volbách

Obrázek uživatele Jan Palička
06.04.2017, 12:17

Z rodiny Okamurových téměř všichni známe jen nepřehlédnutelného Tomia, který svou někdy až příliš vyhrocenou rétorikou opanoval prostor na české politické scéně a stal se jakousi vůdčí osobností protiuprchlických stran a hnutí. Tomiovi a jeho krajně pravicovým názorům a výrokům se nyní chce postavit jeho starší bratr Hayato, podle kterého Tomio dělá rodině ostudu. K souboji ho symbolicky vyzve ve volbách.

Když se řekne Okamura, snad každému automaticky naskočí jméno Tomio. Mnozí znají i jeho pohnutý životní příběh, kdy jako syn české matky a japonského otce vyrůstal v Tokiu. Málokdo ale ví, že Tomio Okamura má i dva bratry. Ani mladší Osamu ani starší Hayato s ním ale nemají dobré vztahy a dokonce podle nich dělá Tomio svým chováním celé rodině ostudu.

Někdejší představitel českých cestovních kanceláří a obchodník s japonskými potravinami Tomio Okamura se stal stálicí na české politické scéně. K tomu mu dopomohl tvrdý populismus a místy až krajně pravicová rétorika, díky čemuž byl už senátorem i poslancem a předsedal dvěma politickým stranám. Nyní to ale vypadá, že možná nebude jediným Okamurou v české politice. Postavit se mu chce starší bratr Hayato, který je téměř ve všem jeho přesným opakem.

Mírný a laskavý Hayato Okamura jako by na první pohled ani nemohl být sourozencem živelného a verbálně agresivního Tomia. Zatímco mladší z bratrů volá po zákazu islámu, odmítání všech uprchlíků a obraně jakýchsi imaginárních křesťanských hodnot, starší Okamura jako vystudovaný teolog a silně věřící katolík pomáhá s organizací humanitárních sbírek pro uprchlíky a bojuje proti nenávisti vůči nim. Tedy vůči nenávisti, kterou ve značné míře šíří jeho vlastní bratr.

Hayato Okamura se již v minulosti vyjádřil ve smyslu, že má svým způsobem o mladšího Tomia strach, jelikož člověk, který propadne nenávisti, z čehož si buduje kariéru, na to dříve či později doplatí. Nyní se k očištění jména Okamurových rozhodl přejít od slov k činům. Hayato vyzve Tomia k volebnímu souboji. Zatímco Tomio bude bojovat v barvách své SPD, Hayato bude jako praktikující katolík kandidovat za KDU-ČSL.

Jak asi souboj „hodného a zlého“ Okamury dopadne? Pokud se Tomiově SPD podaří překonat pětiprocentní hranici volitelnosti a jeho bratr Hayato dosáhne v koalici lidovců se Starosty na více než 10%, bude jistě zajímavé sledovat v poslaneckých lavicích střet dvou bratrů, kteří ač jsou z jedné rodiny, tak navenek působí, jako kdyby žili v úplně odlišných světech.

Něco málo o Tomiově populismu si přečtěte ZDE.


Komentáře

Doporučeno pro vás