fb pixel Solidární Pobaltí: Po Slovensku vyhostí ruské diplomaty i Litva, Lotyšsko a Estonsko – G.cz
Vyhledávání

Solidární Pobaltí: Po Slovensku vyhostí ruské diplomaty i Litva, Lotyšsko a Estonsko

Zdroj: profimedia.cz

Po Slovensku se k vyhošťování diplomatů připojila i Litva, Lotyšsko a Estonsko. Cílem je ukázat solidaritu České republice, která v současné době řeší spor s Ruskem v souvislosti s výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Pobaltské státy mají v plánu vyhostit čtyři ruské diplomaty ze svého území. Podle agentury Reuters o tom informoval ministr zahraničních věcí Litvy Gabrielus Landsbergis a informaci následně potvrdila i lotyšská strana.

Martin Miko
Martin Miko 23.4.2021, 15:39

Pobaltí podpořilo Českou republiku

Pokud sledujete spor mezi Českem a Ruskem, pravděpodobně víte, že po vzájemném vyhošťování diplomatů obou zemí naši bývalí okupovatelé přistoupili na přímou partitu. To znamená, že se počet diplomatů a dalších pracovníků na ambasádách vyrovná na totožný počet. K žádnému dalšímu vyhošťování prozatím nedojde, ale Bůh ví, co se stane v příštích dnech. Obzvlášť když se k Česku připojilo Slovensko, které vyhostí 3 ruské diplomaty. Slovenský premiér Eduard Heger společně s ministrem zahraničí Korčokem to zdůvodnili tím, že nemůžou tolerovat, když zástupci cizích diplomatických misí nerespektují dohodnutá pravidla. Na slovenské gesto Moskva zareagovala zklamáním nepřátelského projevu „pseudosolidarity“.

Nicméně ke Slovensku se v pátek připojila i Litva, Lotyšsko a Estonsko. Tyto státy se rozhodly k vyhoštění 4 ruských diplomatů ze svého území. „Na znak solidarity s našimi českými spojenci a kvůli narušení Vídeňské konvence se Lotyšsko rozhodlo vyhostit ruského diplomata,“ oznámil šéf lotyšské diplomacie Rinkévičs skrz agenturu TASS. Následně dodal, že jeho země nebude trpět podvratnou činnost na svém území, ani na území svých partnerů a spojenců.

I když Česko získalo od německé vlády podporu skrze telefonát kancléřky Angely Merkelové společně s předsedou vlády Andrejem Babišem, tak se do solidární reakce v podobě vyhošťování diplomatů prozatím nehrne. Němci se totiž chtějí poradit se svými evropskými partnery, českou vládou i NATO.

V pondělí by měla následovat videokonference českého ministra zahraničí Kulhánka společně se všemi třemi pobaltskými ministry na toto téma. Následující dny ukážou, jestli se k této výzvě připojí i další evropské státy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články