fb pixel Sjezd KSČ, který rozhodl budoucnost Československa: Před 90 lety se dostal k moci Klement Gottwald – G.cz
Vyhledávání

Sjezd KSČ, který rozhodl budoucnost Československa: Před 90 lety se dostal k moci Klement Gottwald

Záběr z amerického filmového týdeníku + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Se sjezdem politické strany či hnutí jsou spojeny velké přípravy i očekávání. Sledovat jeho průběh bývá mimořádně vzrušivé a zajímavé, po jeho skončení tu pak jsou na jedné straně lidé šťastní, kterým se podařilo uzmout či udržet moc, a pak zhrzení, kterým se to nepodařilo a musejí od kormidla. Jeden z nejzásadnějších sjezdů KSČ, na němž se dostal k otěžím mladý Klement Gottwald, začal přesně před 90 lety.

Václav Roman
Václav Roman 18.2.2019, 15:09

Na scénu přichází Klement Gottwald

V celé historii Komunistické strany Československa proběhlo 18 řádných sjezdů, k tomu je nutné přičíst ještě dva mimořádné, ke kterým došlo v srpnu 1968 a v prosinci 1989. Takový sjezd to byl vždy velký stranický svátek, na kterém se řešily ty nejdůležitější otázky týkající se fungování strany i další "pětiletky". První sjezdy byly pořádány každoročně, později co dva roky a v roce 1931 bylo stvrzeno, že se nejvyšší orgán KSČ bude scházet jednou za pět let.

Když pomineme Ustavující sjezd Komunistické strany Československa, který se konal 14. až 16. května 1921, byl tím nejvíce důležitým V. sjezd KSČ. Ten odstartoval před 90 lety a konal se od pondělí 18. do soboty 23. února 1929 v pražských Holešovicích. Byl to mezník v historii KSČ, o pozornost si tehdy řekl Klement Gottwald a podařilo se mu ji získat. Gottwald se pustil do ostré kritiky a podařilo se mu prosadit výměnu vedoucích funkcionářů.

Mladá krev pod Gottwaldovým vedením se zmocnila funkcí KSČ a došlo k radikalizaci (rozuměj bolševizaci) strany. V reakci na to, KSČ opustilo mnoho zakládajících členů, někteří byli dokonce vyloučeni. Počet členů v důsledku bolševizace strany poklesl na zhruba 40 tisíc. Například v roce 1923 měla strana 132 tisíc členů.

Do Ústředního výboru byli na V. sjezdu KSČ zvoleni například Jan Šverma, Rudolf Slánský či Antonín Zápotocký. Generálním tajemníkem se pak stal Klement Gottwald, kterému bylo v té době 33 let.

Strana v té době přišla o přízeň velkého počtu voličů. Situace se pro KSČ zlepšila po vypuknutí hospodářské krize. Nové vedení nebylo ze začátku příliš populární, což se odrazilo i ve výsledku následujících parlamentních voleb konaných v říjnu 1929, ve kterých KSČ získala 10 % hlasů, což bylo oproti volbám v roce 1925 o 3 % méně. I přes toto oslabení zůstávali komunisté mezi nejdůležitějšími komunistickými stranami. Jejich čas měl však teprve přijít.

A zde si můžete přečíst o tom, že skupina R.E.M. zuří: Trump neoprávněně zneužil jejich hit Everybody Hurts.

Podobné články

Doporučujeme

Další články