Shutdown jaký USA nepamatuje: Umíněný Trump drží státní zaměstnance jako rukojmí – G.cz
Vyhledávání

Shutdown jaký USA nepamatuje: Umíněný Trump drží státní zaměstnance jako rukojmí

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Někdejší sláva mocného impéria je ta tam, nakonec ji však neudolaly hordy nepřátelských jednotek, ale vnitřní rozbroje. Ne, nebudeme psát o starověké Římské říši, ale o kdysi velkolepých Spojených státech, ze kterých míval zbytek světa respekt. Srovnání těchto velmocí se však samo nabízí. Amerika je v krizi, v jaké nikdy předtím nebyla. Jaké jsou dopady amerického shutdownu na životy Američanů?

Václav Roman
Václav Roman 25.1.2019, 11:27

Shutdown už stál tolik, co Trumpova zeď

Rozpočtová nouze se přehoupla do druhého měsíce a její konec je v nedohlednu. „Zeď bude, i kdyby na chleba nebylo,“ stojí si jako tvrdohlavé dítě za svým americký prezident Donald Trump. Právě financování jeho vysněného projektu se stalo pověstným jablkem sváru, kvůli kterému je bez příjmu mnoho státních zaměstnanců. Konkrétněji zhruba 800 tisíc! Lidé chodí do práce bez nároku na mzdu, případně zůstávají doma a "užívají si“ neplacené volno. Dopad to má však na celou americkou společnost a výrazně byl ochromen i turistický ruch.

Americká ministerstva a vládní úřady jsou bez peněz, protože tamní Senát dosud neschválil žádný návrh rozpočtu. Trump do něj totiž vložil spornou položku o hodnotě 5,7 miliardy dolarů (zhruba 130 miliard korun), což je suma, kterou požaduje na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Na zdi, která by měla zamezit příchodu ilegálů, Trump trvá. A jak to tak bývá; opoziční demokraté jsou zásadně proti, čímž je dohoda v nedohlednu.

Nefungování úřadů ale také něco stojí. Náklady na rekordně dlouhý shutdown se tento týden už vyšplhaly na 6 miliard dolarů, což je zhruba suma, kterou požaduje Trump na stavbu zdi. Suma, která bude americké ekonomice chybět. A nejhorší na tom je, že se ještě nejedná o celkové škody.

Uzavřená Amerika

Politici si tak de facto vzali obyčejné lidi, od kterých vyžadují loajalitu, jako rukojmí. Doslova je hodili přes palubu. Po dlouhé týdny jsou také uzavřena muzea a zoo. A tam dlouhý výčet nekončí.

Smůlu mají i ti, kteří se chtějí vydat do některého z národních parků. Některé totiž fungují omezeně a odpadky v nich sbírají dobrovolníci. I tak se ale v těchto chráněných oblastech hromadí obří stohy nepořádku a jejich odklizení je v nedohlednu. Na oficiálních stránkách National Park Service pak visí výmluvná poznámka, že do vyřešení rozpočtové krize nebude web aktualizován a informace na něm uvedené, tak nemusí být aktuální.

Zcela bezprecedentní je i situace na letištích, kde nedostatek zaměstnanců vyústil v dlouhé fronty na bezpečnostní kontroly při odbavování cestujících. A to na tom není to nejhorší. Omezené financování letového provozu výrazně snižuje bezpečnost v americkém vzdušném prostoru.

Zasažen je i výzkum vesmíru, neboť výpadek financování citelně i NASA. Většina zaměstnanců vesmírné agentura se musela odebrat na nucenou dovolenou, což výrazně zbrzdí přípravu plánových misí. Provoz ISS však naštěstí zasažen nebyl, ostatně astronauti by se teď kvůli shutdownu na nucenou dovolenou nejspíše nedostali.

A krize je i u nás: Stát okrade církev o 380 milionů ročně na restitucích. Vláda s KSČM a SPD k tomu dali souhlas

Podobné články

Doporučujeme

Další články