fb pixel Šéfem senátu může být Kubera, ale i Drahoš. Čechy to zjevně moc nezajímá, účast skončila na 16 % – G.cz
Vyhledávání

Šéfem senátu může být Kubera, ale i Drahoš. Čechy to zjevně moc nezajímá, účast skončila na 16 %

Možná vás teď překvapíme, ale letošní senátní volby, jejichž první kolo probíhalo současně s volbami komunálními, byly poměrně důležité. Jak ovšem právě úvodní klání ukázalo, spousta Čechů ani neví, jak volby do senátu probíhají. A ti, co to vědí, na to kašlou, volební účast ve druhém kole dosáhla na pouhých 16 %.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.10.2018, 15:30

Vítězové a poražení

Letošních senátních voleb se coby možnosti dostat se zpět na politické výslunní využilo několik osobností. Čunkovi to vyšlo, Rathovi a Paroubkovi ne. Všechno to ale zastínil neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš, kterého do senátu Praha vyslala na první dobrou, za což si akademik celkem očekávaně vysloužil jedovatou poznámku o "ceně útěchy" znějící z Pražského hradu.

Faktem je, že Drahoš se nyní může stát předsedou senátu, což je post druhého nejvýznamnějšího ústavního činitele v zemi. Taková cena útěchy by se nám taky líbila! Pro Zemana by tohle mohl být zlý sen, už se současným šéfem senátu Štěchem se nemusí. Ve druhém kole v souboji s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem neuspěl lidovec Pavel Bělobrádek, což znamená snadnější cestu na vrchol pro Drahoše.

Silného konkurenta má ovšem někdejší hlava Akademie věd v místopředsedovi senátu Jaroslavu Kuberovi, kterého jeho rodné Teplice v druhém kole nenechaly ve štychu. Kubera před časem řekl, že pokud ODS ve volbách uspěje a získá sílu, o post předsedy by strana jistě stála. A to se, při pohledu na výsledky voleb, přesně stalo,občanští demokraté získali 25 křesel. Připomínáme, že nemenším triumfem byly i týden staré komunálky. Tihle staří ptáci možná ještě nejsou zralí na kocourův chřtán!

Kdo je úplně na odpis, to je sociální demokracie, ale to jsme věděli, už když jsme psali nekrolog ČSSD.

Podobné články

Doporučujeme

Další články